Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

TARIFE C. F. R.

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 33 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 16175
Varsta : 31
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 19376
Data de inscriere : 17/08/2011

TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Empty
MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 10:43

Dar cine zice că nu sunt iniţiative de îmbunătăţire a transportului pe calea ferată? Problema e că până ajungi la Dumnezeu, te mănâncă sfinţii. Şi dacă reuşeşti să promovezi un HG şi să-l treci de MT, sigur se găseşte altcineva pe la alt minister să ţi-l blocheze (MFP şi MFE, de regulă)..

Se lucrează la mai multe proiecte de îmbunătăţire a sistemului feroviar, le veţi afla când vor ajunge în dezbatere publică. Deocamdată am reuşit să facem o distincţie clară între R şi IR (ca să nu mai existe trenuri cu mers de IR şi subvenţie de R), urmează sistemul unic de emitere a biletelor de tren şi simplificarea unor proceduri de autorizare a personalului feroviar. Lucrurile s-ar mişca mai repede cu ceva personal în plus (în 2012 MT avea vreo 500 de funcţionari, acum are vreo 350). Mai urmează să fie adusă înapoi autoritatea de management pentru POIM (fost POS-T), că de când a luat-o MFE nu a mai aprobat niciun proiect, pe când cât a fost la MT a trimis la Bruxelles proiecte pe bandă rulantă.

baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 4997
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 11:35

Dr2005 a scris:
Deocamdată am reuşit să facem o distincţie clară între R şi IR (ca să nu mai existe trenuri cu mers de IR şi subvenţie de R)

Exista insa si foarte multe trenuri IR cu mers de R, cred ca ar trebui sa umble cineva si la viteza comerciala minima a trenului IR, care acum e de tren suburban.

Bine, e O.K. ca vom avea 120km/h viteza comerciala pe Bucuresti-Constanta la IR(pana achizitioneaza material rulant nou si se revine la rangul de intercity), dar ce ne facem cu trenurile de lunga distanta care opresc aiurea in toate satucele, si pentru care ar trebui sa existe legaturi regio sau regioexpres?

Avem rangul regioexpres, asta ar trebui sa fie un fel de accelerat pe distante de pana la 400km, deci avem rangul dar e folosit prost, defapt nu e folosit deloc conform legislatiei...

De exemplu pe Bucuresti-Constanta, in loc de trenuri regio care fac si 5 ore , hai cu rangul regioexpres stipulat in ordin si care spune ceva de genul : opreste in  toate statiile de parcurs pana la prima statie principala, apoi fara oprire pana la statia finala...Pai unde e trenul asta, ca eu nu il vad...  Deci sa opreasca Constanta -Fetesti peste tot, apoi in statiile principale Ciulnita, Lehliu si Baneasa, la 70km/h viteza comerciala ai tren si pentru cei care nu isi permit 60 de lei, si pentru cei care il folosesc pe distanta Constanta-fetesti ca regio.

Deci ai doua trenuri intr-unul, si o varianta competitiva la jumatate de pret pentru trenul interregio, cine vrea in 2 ore-2ore si 20' va alege interregio, cine nu se grabeste sau foloseste trenul din alte statii decat Constanta, va plati tarif la fel ca la interregio, pentru ca si timpul de mers va fi la fel (de exemplu din Fetesti pana la Bucuresti Nord, din Fetesti pana la Ciulnita, s.a.m.d. Din Constanta pana la Bucuresti sa fie tarif de regio 35 sau cat e, ca oricum timpul de deplasare e 3 ore fata de maximum 2 ore si 20'.

In loc de asta, s-a preferat doua trenuri intr-unul pentru rangul interregio, o prostie care face omul sa prefere alte mijloace de transport care ajung mai repede la destinatie.
Sus In jos
didinul

Numarul mesajelor : 864
Reputatie : 4727
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 12:05

Dr2005 a scris:
Dar cine zice că nu sunt iniţiative de îmbunătăţire a transportului pe calea ferată? Problema e că până ajungi la Dumnezeu, te mănâncă sfinţii. Şi dacă reuşeşti să promovezi un HG şi să-l treci de MT, sigur se găseşte altcineva pe la alt minister să ţi-l blocheze (MFP şi MFE, de regulă)..

Se lucrează la mai multe proiecte de îmbunătăţire a sistemului feroviar, le veţi afla când vor ajunge în dezbatere publică. Deocamdată am reuşit să facem o distincţie clară între R şi IR (ca să nu mai existe trenuri cu mers de IR şi subvenţie de R), urmează sistemul unic de emitere a biletelor de tren şi simplificarea unor proceduri de autorizare a personalului feroviar. Lucrurile s-ar mişca mai repede cu ceva personal în plus (în 2012 MT avea vreo 500 de funcţionari, acum are vreo 350). Mai urmează să fie adusă înapoi autoritatea de management pentru POIM (fost POS-T), că de când a luat-o MFE nu a mai aprobat niciun proiect, pe când cât a fost la MT a trimis la Bruxelles proiecte pe bandă rulantă.

Dacă vă lăudaţi numai cu "distincţia clară între R şi IR" şi o mai numiţi "îmbunătăţire" mi-e teamă că trăiţi într-o confuzie totală a valorilor. Aţi blocat una dintre puţinele posibilităţi aflate la îndemâna operatorilor de a oferi călătorii ieftine şi competitive. Adică v-aţi pus de-a curmezişul dezvoltării transportului feroviar, n-aţi îmbunătăţit nimic. Probabil în concepţia birocraţilor MT, călătoria cu trenul pe distanţe medii şi lungi trebuie să fie un lux inaccesibil omului de rând şi, fiind clar devansată de concurenţă, să dispară.

Am sperat că generaţia tânără din sistem va aduce inovaţie benefică şi progres real. M-am înşelat: se pare că tocmai tinerii hipercompetenţi şi "pasionaţi" se agită să pună bomboana pe coliva transportului feroviar de călători.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6601
Reputatie : 8765
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 12:46

Am facut o diferentiere clara intre IR si R.
este bine, pacat insa ca nu stiati dinainte ce si cum.

Acuma insa sint IR cu oferte de R si pun intrebarea cum se subventioneaza?

S-a mai discutat:

IR Iasi -Timisoara -Nord are oferte de R pe relatiile Suceava -Ilva Mica-si Ilva mica Cluj Napoca.
Asadar cum se da subventia la acest tren pentru calatorii care circula strict in interiorul ofertelor R cu un tren IR?
de ce calatorii care volens-nolens tranziteaza zonele ofertelor platesc tarif de IR?

Deci daca e sa discutam putem.

raportat la obiectiile celorlalte ministere, nici nu ma mir, si cei de acolo isi urmaresc punctele lor de vedere, mult mai firesc ar fi ca cei cu ideei sa se aseze la discutii nu sa aplice legea in litera ei.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 13:55

dan tm a scris:
Am facut o diferentiere clara intre IR si R.
este bine, pacat insa ca nu stiati dinainte ce si cum.
Trebuia o diferenţiere, pentru că fiecare îşi declara trenul ca ce rang voia şi încasa compensaţia corespunzătoare. La R e compensaţia mult mai mare, pentru că R e considerat tren de navetă, trebuie să ducă elevii la şcoală şi navetiştii la muncă. Pe când cu IR-ul nu prea faci naveta, deci rolul lui social nu e atât de mare.

De exemplu, pe Bucureşti - Ploieşti erau trenuri fără oprire, unele R, altele IR. R-urile luau de 4 ori mai multă compensaţie, deşi mergeau la fel ca IR-urile... asta nu era normal.

dan tm a scris:
Acuma insa sint IR cu oferte de R si pun intrebarea cum se subventioneaza?
[...]
IR Iasi -Timisoara -Nord are oferte de R pe relatiile Suceava -Ilva Mica-si Ilva mica Cluj Napoca.
Asadar cum se da subventia la acest tren pentru calatorii care circula strict in interiorul ofertelor R cu un tren IR?
Se subvenţionează ca IR, e problema operatorilor dacă îşi scot sau nu încasările minime obligatorii cu biletele la preţ de R sau nu.

Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 15177
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19541
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 19:07

Lista cu trenuri IR care primesc reduceri din tarif continua, si azi sunt trenuri la care s-a implementat oferta tarifara. Care sunt ele, le descopera fiecare ca deja cineva moare de ciuda ca merge lumea la preturi accesebile cu trenul si nu la preturi de avion.

Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 21:18

S-a implementat tariful de R pe unele trenuri, ceea ce înseamnă că şi decontarea călătoriilor pentru elevi, studenţi, pensionari, persoane cu handicap, precum şi impozitul călătoriilor făcute pe autorizaţie se calculează la tariful de R.

Pe mine modul în care sunt decontate astea: http://www.cfrcalatori.ro/7348 mă deranjează.

Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9454
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 21:34

De ce te legi la cap fara sa te doara ? Nu ai alte preocupari ? Ce te intereseaza pe tine cum se deconteaza anumite bilete din moment ce nu iti ia nimeni din salariu ? Te-ai invatat puturos ai impresia ca in modul asta vei ajunge mai sus ar trebui sa realizezi in ce lume corupta te afli si plin de interese. Vrei mai mult Vestul te asteapta nu trebuie sa te chinui aici o viata intreaga culmea si cu scoala in cazul tau ca sa poti trai decent si itit faci un rost. Ori esti si tu precum un prieten de-al meu mostenitor la vreo 3 case si un apartament ? Esti un puturos daca la varsta si pregatirea ta stai in Romania pe un salariu de mizerie. Alti ar vrea sa plece afara sa faca in 5-6 ani ce faci in Romania intr-o viata dar nu pot din cauza problemelor de sanatate.

In loc sa fi cu partea dreapta sa zici si tu ca in sfarsit intram intr-o normalitate in care trebuia sa fim de cativa ani tu esti gica contra si cauti nod in papura. Chiar atat de mult timp liber ai sa te preocupe toate prostiile astea pe care calatori nu dau 2 bani si nu-i intereseaza ? De 2 saptamani nu m-am atins de calculator doar de pe telefon si tableta am intrat si tu iti pierzi timpul cu toate prostiile.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 15177
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19541
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 21:34

Sa nu te mai deranjeze!

Este o masura pentru atragerea calatorilor, masura interna CFR unde nu trebuie sa iti bagi tu coada sau nasu.

Numarul mesajelor : 237
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1630
Data de inscriere : 26/04/2016

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeLun 13 Iun 2016, 21:38

M-as bucura ca CFR sa reduca toate biletele de tren si sa fie chiar mai mici decat la autobuze/microbuze, unde desi de aproape 2 ani s-a ieftin motorina, ei tot sus tin preturile.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7583
Reputatie : 10645
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeMar 14 Iun 2016, 01:03

Nu s-au complicat nici sa scada preturile dupa reducerea TVA-ului. Da, asa e, e mica reducerea, dar la cate bilete vand se aduna multi bani. Catre patroni, nu catre angajati, nu catre investitii. Asta presupunand ca vireaza TVA-ul corect, pana la ultimul leu.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeMar 14 Iun 2016, 10:10

La CFR Călători au fost reduse preţurile după scăderea TVA, la fel şi la Regiotrans şi Interregional. Numai TFC şi Softrans nu au redus preţurile.

Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 12418
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 16227
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeMar 14 Iun 2016, 10:13

Dr2005 a scris:
La CFR Călători au fost reduse preţurile după scăderea TVA, la fel şi la Regiotrans şi Interregional.  Numai TFC şi Softrans nu au redus preţurile.

Dragos adirmvl se referea la firmele auto care nu au scăzut tarifele unii au vândut bilete cu 24% si după 1 ianuarie
Adirmvl nu m-ar mira dacă ajunge benzina si motorina la 6 lei ei să scumpească iar biletele
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 4997
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeMar 14 Iun 2016, 10:33

Katalyn a scris:
De 2 saptamani nu m-am atins de calculator doar de pe telefon si tableta am intrat si tu iti pierzi timpul cu toate prostiile.

M-am lasat de fumat Marlboro, de 2 sapamani am trecut doar pe light-uri. acirc
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9454
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitimeMar 14 Iun 2016, 10:49

baiazid a scris:
Katalyn a scris:
De 2 saptamani nu m-am atins de calculator doar de pe telefon si tableta am intrat si tu iti pierzi timpul cu toate prostiile.

M-am lasat de fumat Marlboro, de 2 sapamani am trecut doar pe light-uri. acirc

Off-Topic : Unde dai si unde crapa. Eu vorbeam ca nu am avut timp sa deschid calculatorul ca sunt cu munca, e vara se sta mai mult pe afara decat in casa, mai e si CE2016 si el are timp sa caute toate prostiile sa ni le spuna noua aici care oricum nu ne intereseaza cum isi deconteaza aia bilete.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: TARIFE C. F. R.   TARIFE C. F. R. - Pagina 28 Icon_minitime

Sus In jos

TARIFE C. F. R.
Sus 
Pagina 28 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 33 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: