Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

International - diverse

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6661
Reputatie : 8867
Data de inscriere : 16/07/2014

International - diverse  - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeDum 08 Dec 2019, 13:26

Oare ce strategie a gindit sau a intuit OBB, incit sa mentina si sa extinda vagoanele de dormit?

https://incont.stirileprotv.ro/transporturi/cu-trenul-de-la-zurich-la-berlin-sau-de-la-viena-la-venetia-lupta-cu-incalzirea-globala-reinvie-transportul.html
Sus In jos
bogdan.perejuc

Numarul mesajelor : 155
Varsta : 38
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3051
Data de inscriere : 08/05/2012

MesajSubiect: Re: International   International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeDum 08 Dec 2019, 16:40

Off-topic, dar niste ...prosti austriecii astia!
Asta gandeam si acum doi ani, mergand pe niste drumuri judetene de a lor. Obisnuit cu civilizatie, autostrazi ce se termina in camp, drumuri europene de cate o banda, intersectate intre ele in cel mai bun caz cu sens giratoriu, dau de nesimtirea si prostia austriaca. Intersectie denivelata la judetene, autostrazi de cinci benzi pe sens...prosti...
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeDum 08 Dec 2019, 20:07

Frate, eu n-am fost ironic. vezi ca pe undeva pe forum e un calup de discutii despre trenurile de lung parcurs si despre cum toata lumea a renuntat la vagoane de dormit exceptind OBB.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 15241
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19647
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeJoi 12 Dec 2019, 14:45

In trenurile de noapte operate de OBB NightJet sunt persoane de la firma privata de paza care vegheaza tot drumul sa nu se intample ceva prin tren.
In Italia la fel pe trenurile de noapte ICN operate de TrenItalia sunt agenti ai politiei care patruleaza prin tren.

Evident astea sunt in lumea civilazata, la noi, te pazesti singur sau dormi si cand te trezesti nu mai ai portofelul si daca reclami iti spune ca de ce nu ai stat treaz si sa ai grija de lucrurile tale sa nu fi furat.

V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeSam 21 Dec 2019, 19:54

Tot intrebam eu pe aici, ce fac aia in Kenia, in Maroc, in Algeria cind ,,e canicula' la fel pe la Ciulnita si se baga restrictii?

bine bos dar uite ca astia in Abu Dhabi au viteza la marfa nu gluma.

chiar in desert.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeMar 24 Dec 2019, 22:09

https://www.digi24.ro/stiri/externe/rusia/video-putin-in-primul-tren-dintre-rusia-si-crimeea-ue-critica-deschiderea-traficului-feroviar-1236295
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeDum 26 Ian 2020, 13:47

Undeva pe forum erau discutii despre trenurile de noapte prin Europa.

Se pare ca inca exista. sunny sunny

http://www.night-trains.com/europe/bucharest/
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeVin 31 Ian 2020, 15:30

Daca imi iau Interrail, la Railjet in Austria platesc suplimentar ceva?

in explicatii sint enumerate doar trenurile de mare viteza, deci daca nu vreau loc rezervat ma pot urca in tren doar cu Interail?
Ma gindesc la trenurle RJ prin Austria sau chiar cele din Budapesta spre Innsbruck.

Pass-urileInterrailși Eurail nu garantează un loc în tren sau pe vapor, dacă nu se face în avans o rezervare separată.
Taxele pentru rezervarea unui loc, pentru posibilitatea de a dormi, taxele portuare, costul meselor şi alte servicii oferite la bordul trenurilor şi vapoarelor nu sunt incluse în Pass. Pentru anumite trenuri şi feriboturi, rezervările în avans sunt obligatorii şi se pot aplica taxe suplimentare. Informații despre trenurile care necesită rezervare obligatorie pot fi găsite in aplicatia Rail Planner (aplicație gratuită pentru descărcare).Deținătoriide Pass trebuie să rezerve şi/sau să plătească în avans pentru următoarele:Rezervarea locului pentru majoritatea trenurilor de mare viteză (cum ar fi TGV, Thalys, Lyria, Freccia, AVE, EIP). Deținătorul Pass-uluitrebuie să plătească în avans taxele şi suplimentele, în special pe cele percepute pentru rezervarea locului (uneori sunt incluse servicii suplimentare în taxa de rezervare), Posibilitatea de a dormi: utilizarea posibilităţii de a dormi (cuşete şi paturi) pentru toate trenurile de noapte.Vagonul panoramic: unele trenuri pitoreşti
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 16274
Varsta : 31
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 19517
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeVin 31 Ian 2020, 16:35

OeBB avea o taxă de admitanţă de 10 euro pe zi (indiferent de câte trenuri foloseşti), se putea achiziţiona de la automatele de bilete. Nu ştiu dacă era doar pentru FIP sau se aplica şi la InterRail.

Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 15241
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19647
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeSam 01 Feb 2020, 13:23

La FIP se aplica acel cost de 10 euro dar cu acei 10 euro poti merge non stop doua zile exact cat e valabil o casuta, daca azi pe 1 ai bifat o casuta din FIP e valabila si pe 2 fara sa consumi o alta casuta iar taxa de 10 euro la fel e valabila doua zile. Acum e la noroc, eu niciodata nu am platit taxa in gara, am urcat fara sa platesc, unii conductori stiu ca trebuie sa platesti, si acum doi ani am platit direct in tren cu cardul ca aia la OBB sunt dezvoltati nu ca la noi, aparatura, tableta, imprimanta, nu sta nimeni cu carnetelul si pixul de pe vremea lui Pazvante Chiorul ca la noi, iar anul trecut am urcat la fel fara sa platesc acei 10 euro dar nu ma taxat nimeni in tren, si am mers cu mai multe trenuri RJ, unii nici nu stiau ce bilet le arat, de altfel multi nu stiu ce e acel FIP, si prin Polonia am intalnit care se uitau la el ca la masini straine, sau in Franta nu mai zic ca dadeau din colt in colt ce o fi ala, pana la urma au plecat nici nu au compostat ziua, ok ok, si pa.

In schimb la InterRail o sa platesti sigur, aceste bilete sunt mult mai uzuale ca multi straini folosesc aceste bilete sa se plimbe prin Europa, mai putini romanii, ei se plimba cu masina sau cu avionul ori autocarul, romanii cu trenul si pe international nu prea, majoritatea straini sunt cu plimbarile. In concluzie urca linistit si te asezi unde gasesti un loc liber, te uioti sus pe afisaj ca scrie daca e rezervat pe ce ruta si daca nu e rezervat nu scrie nimic. Daca trebuie sa platesti, se poate in tren la acelasi tarif ca la casa si platesti cu cardul.

V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeDum 02 Feb 2020, 17:51

Multumesc pentru lamuriri.

FIP inteleg ca este ,,permisul" CFR pentru calatorii in strainatate deci nu se pune la mine, ca n-am.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 12488
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 16339
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeMier 04 Mar 2020, 21:24

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7621
Reputatie : 10725
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeVin 06 Mar 2020, 18:21

Incredibil de gol trenul ala. Si pe 201 sint mai multi calatori in multe Personale...

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 16274
Varsta : 31
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 19517
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeSam 07 Mar 2020, 13:43

Cred că cei din vagonul sârbesc au fost cei mai ,,fericiţi", ăla e vagon climatizat, dar dieselul sârbesc nu ştie d'astea Smile)

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7621
Reputatie : 10725
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitimeSam 07 Mar 2020, 14:37

Cine voia se putea muta in vagonul BDJ-ului, unde se deschid calumea ferestrele. Nu cred ca aveau oamenii vreo jena, mai ales ca vorbim de un tren fara locuri rezervate. Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 39 Icon_minitime

Sus In jos

International - diverse
Sus 
Pagina 39 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: