Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 15683
Varsta : 30
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 18735
Data de inscriere : 17/08/2011

901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeVin 28 Sept 2018, 08:35

dan tm a scris:
Acuma ce e mai facil pentru calatori, sa stea o ora in tren asteptind eliberarea peronului sau sa coboare in grupa B la citiva metri de grupa A?
În general dacă stă trenul la intrare în Nord mai mult de 5 minute, călătorii încep să coboare din el, mai puţin din Desiro, unde nu le deschide mecanicul uşile.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6275
Reputatie : 8288
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeVin 28 Sept 2018, 08:47

da, dar in zona pe unde opresc trenurile la semnal, e o serparie.Coboara cei care cunosc zona.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7155
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9084
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeVin 28 Sept 2018, 11:02

Dr2005 a scris:
dan tm a scris:
Acuma ce e mai facil pentru calatori, sa stea o ora in tren asteptind eliberarea peronului sau sa coboare in grupa B la citiva metri de grupa A?
În general dacă stă trenul la intrare în Nord mai mult de 5 minute, călătorii încep să coboare din el, mai puţin din Desiro, unde nu le deschide mecanicul uşile.

Sa vezi dupa-amiaza spre seara cum se coboara pe macaze la intrare in Nord din mers chiar si din etajate cu usile deschise ai sa zici ca nu-i adevarat.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 2454
Varsta : 39
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4539
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeVin 28 Sept 2018, 11:36

Coboara navetistii si cei care stau in zona sau n-au bagaje.Cei cu trolere, care au copii sau se duc catre alte trenuri stau cuminti, n-au ce face...
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX

Numarul mesajelor : 1173
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3883
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeVin 28 Sept 2018, 16:02

901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 XqkHHFo

Azi a fost bine. Cam asa e media zilnica.
Si desigur ca de la noul mers trebuie umflati timpii cu vreo 10 minute pe acolo. Ce se grabeste asa ... mai stam prin statii si fumam, bem cafele.
Daca cautati in dimineata asta toate trenurile Pitesti - Bucuresti (28 septembrie) au ajuns la timp sau chiar cu vreo 4 minute mai devreme.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
alliens

Numarul mesajelor : 528
Reputatie : 3540
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeLun 05 Noi 2018, 21:37

CFR aplica o noua tactica la unele trenuri IR de pe aceasta ruta? am vazut ca se pleaca cu circa 15 minute mai tarziu din Bucuresti la trenurile care se stie ca vor circula pe firul 2, dar nu mi-e clar daca e ceva aleator sau ceva regulat....am mers sambata si era un francez in ten, nu intelegea nici cum desi a plecat cu 15 minute intarziere a ajuns la timp in Titu....in alta ordine de idei, si firul 2 e praf intre Sabareni si Baldana, nu cred ca o mai duce mult fara limitari/restrictii
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeLun 05 Noi 2018, 22:19

De la noul mers daca se respecta livretul distribuit saptamanile trecute ar urma ca trenul de 16:30 (actual 1789) sa circule banalizat pe firul 2 in mod oficial, fara cap sau pajura cum e la ordinea zilei. Insa nu stiu exact motivul pentru care s-a ales fix acel tren si nu altul la o ora cand traficul e mai lejer din sensul opus. Poate ca la acest tren ar fi durata mult prea mare (in crestere de la an la an) cu detasarea grupelor de Targoviste si Campulung, ori ca ajungea la durata unui Regio ... ramane sa vedem atunci daca se va intampla.

Sincer eu consider ca firul 2 e relativ ok si tot timpul este mentinut in parametri, ah ca zdruncina rau peste macazuri nu e ceva suspect deloc, asa e peste tot unde nu s-a modernizat linia, deci nu ma sperie, stiind ca am vazut mult mai rau pe alte magistrale.
A tot avut restrictii acest fir si au mai fost ridicate in maxim cateva luni.
Problema e ca pe firul 1 de 50 au aparut alte restrictii noi de prin vara in statiile Baldana si Ghergani, se merge cu 30 km/h.
Mi se pare ca trenul se balanseaza tot mai mult cand circula pe acest fir. Aici e jale mare.
Si tot o restrictie (limitare) care mi se pare enervanta si a fost introdusa de anul trecut e cea de la Titu spre Fusea la o trecere de nivel. Urasc asa ceva.

O chestie mi se mai pare frapanta si la Golesti. Linia 4 (directa) nu sufera de restrictia aia de la podetul din capatul X al statiei. Pe acolo circula marfarele de n-au treaba. Ocazional am mai prins si trenuri IR care sunt puse pe acolo dinspre Pitesti (exemple 1794, 1896) din cauza ca se face cruce cu unele venite de la Bucuresti. S-ar mai reduce 3-4 minute de aici, pe bune, nu s-ar mai chinui atatea cu 10-15 km/h pe linia 3. Bine, problema e ca nici nu e atat de libera linia 4 din ce am tot vazut atatia ani (mai tot timpul e garat un marfar), dar cand este libera...ar putea sa-i dea blana pe acolo.
Momentan pe linia 3 (directa spre Pitesti) circula numai Desiro-urile (automotoare).
Sus In jos
Luca tgv

Numarul mesajelor : 264
Reputatie : 2206
Data de inscriere : 06/06/2014

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeDum 23 Dec 2018, 15:11

AeroX a scris:
De la noul mers daca se respecta livretul distribuit saptamanile trecute ar urma ca trenul de 16:30 (actual 1789) sa circule banalizat pe firul 2 in mod oficial, fara cap sau pajura cum e la ordinea zilei. Insa nu stiu exact motivul pentru care s-a ales fix acel tren si nu altul la o ora cand traficul e mai lejer din sensul opus. Poate ca la acest tren ar fi durata mult prea mare (in crestere de la an la an) cu detasarea grupelor de Targoviste si Campulung, ori ca ajungea la durata unui Regio ... ramane sa vedem atunci daca se va intampla.

Sincer eu consider ca firul 2 e relativ ok si tot timpul este mentinut in parametri, ah ca zdruncina rau peste macazuri nu e ceva suspect deloc, asa e peste tot unde nu s-a modernizat linia, deci nu ma sperie, stiind ca am vazut mult mai rau pe alte magistrale.
A tot avut restrictii acest fir si au mai fost ridicate in maxim cateva luni.
Problema e ca pe firul 1 de 50 au aparut alte restrictii noi de prin vara in statiile Baldana si Ghergani, se merge cu 30 km/h.
Mi se pare ca trenul se balanseaza tot mai mult cand circula pe acest fir. Aici e jale mare.
Si tot o restrictie (limitare) care mi se pare enervanta si a fost introdusa de anul trecut e cea de la Titu spre Fusea la o trecere de nivel. Urasc asa ceva.

O chestie mi se mai pare frapanta si la Golesti. Linia 4 (directa) nu sufera de restrictia aia de la podetul din capatul X al statiei. Pe acolo circula marfarele de n-au treaba. Ocazional am mai prins si trenuri IR care sunt puse pe acolo dinspre Pitesti (exemple 1794, 1896) din cauza ca se face cruce cu unele venite de la Bucuresti. S-ar mai reduce 3-4 minute de aici, pe bune, nu s-ar mai chinui atatea cu 10-15 km/h pe linia 3. Bine, problema e ca nici nu e atat de libera linia 4 din ce am tot vazut atatia ani (mai tot timpul e garat un marfar), dar cand este libera...ar putea sa-i dea blana pe acolo.
Momentan pe linia 3 (directa spre Pitesti) circula numai Desiro-urile (automotoare).

Dezastru pe linia asta, au scos si ofertele. Au ajuns trenurile sa se târască si ei nu fac nimic. Timpi trasi, stationari inutile. Cred ca mergeau mai multe trenuri banalitate pe firul 2, mai ales cele de seara, gen 19:30, 20:30. Ma rog, ei știu ce fac dar mi se pare ca fac mersul parca special sa alunge călătorii.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009

Numarul mesajelor : 5026
Localizare : Braila
Reputatie : 8971
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeDum 23 Dec 2018, 15:35

Au destui pomanagii care merg cu ei, nu duc lipsa de calatori mai ales la trenurile de seara...

Bucuresti Nord 06:35 - Urziceni 07:32 - Faurei 08:38 - Braila 09:23 - Barbosi 09:39 - Galati 09:55
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeDum 23 Dec 2018, 16:09

Da, eu am tot zis, s-au invatat sa ia si abonamente acum. Vin generatiile noi din urma care se invata sa foloseasca trenul tot mai mult.
Dar intr-adevar, cel de 16:30 e prea fortat. O sa mai fie si fail-uri cu siguranta.
Alea dupa 18:30 pot fi trecute aproape zilnic pe firul 2.
Iar ofertele da, practic preturi duble pentru elevi si pensionari.
Dar trenurile au ajuns sa faca aproape 2h pe ambele sensuri. Chiar si pe firul bun cu stationarile largi cu grupele alea de atasat/detasat, ba ca asa au vrut sa mai bage niste minute in plus pentru ca de ce nu.
Puteti fi siguri ca asta se intentioneaza. Sa mearga doar pomenile (n-au loc de cei care mai plateau).
Acum o saptamana am mers cu IR 1890 si la semnalul de intrare in Nord oprise pe la 8:39. Pe la 8:52 abia a ajuns la peron. Cum asa ceva? Uitati explicatia pentru timpi largi. Tot timpul sunt tratate cu partea dorsala trenurile dinspre Pitesti. Pe principiul "unde mai strecuram si sobolanii astia mici".
Sus In jos
ets2oltromânia

Numarul mesajelor : 874
Varsta : 20
Localizare : -
Reputatie : 2102
Data de inscriere : 15/06/2016

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeDum 23 Dec 2018, 17:20

Recent am facur doua drumuri Slatina Bucuresti.
Pot spune ca s-a scos restrictia de la Sinesti (podet DJ703C)
In Harsesti, Falfani si Parvu se circula incet rau.
Miercuri 1895 a ajuns in Golesti cu circa 5-6 minute TIMPURIU.
Si pana in Slatina avea un minut sau doua timpurii.
Si la Ciocanesti cumpana semi-barierei era la circa 10 metri de calea ferata. Acum e mai aproape.

Acum e mult mai aproape de cele doua linii
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCM474g-YL1k68HE0K1_f9_A
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeLun 11 Feb 2019, 14:28

1893 a ajuns azi in Titu la 14:12 in loc de 14:30 😠👎
In timpul ăsta puteam face altceva mai bun decât să stau în tren. De ce nu lasa trenurile pe firul normal si îl lasa pe cel fals? Doar navetiștii se bucură că ajung mai reoede acasă iar ceilalți stau ca fraierii dacă nu sunt fumători
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009

Numarul mesajelor : 5026
Localizare : Braila
Reputatie : 8971
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeLun 11 Feb 2019, 21:18

Probabil operatorul avea ceva marfare intarziate de expediat pe firul 1 catre Pitesti, asa ca i-a fost mai comod sa dea mai multe calatoare pe firul 2 de 100.

Bucuresti Nord 06:35 - Urziceni 07:32 - Faurei 08:38 - Braila 09:23 - Barbosi 09:39 - Galati 09:55
Sus In jos
ets2oltromânia

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeLun 11 Feb 2019, 22:38

Nu tin minte sa fi vazut marfare, cu exceptia unuia in Gaesti la linia 1 si pe la Leordeni Arges(cred, nu mai stiu statia)
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitimeMar 12 Feb 2019, 10:26

Partea si mai proasta e ca s-a umplut si firul 2 de restrictii de 70. Intre Ghergani si Matasaru / Gaesti.
Deci n-au marit timpii de mers degeaba de la noul mers. Pentru ca nu sunt intarzieri cu tot cu restrictia noua (din februarie).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova   901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova - Pagina 24 Icon_minitime

Sus In jos

901 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova
Sus 
Pagina 24 din 25Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 900-
Mergi direct la: