Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

604 : Crasna - Husi

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 38 ... 71, 72, 73
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Numarul mesajelor : 4515
Varsta : 37
Localizare : Pascani
Reputatie : 7951
Data de inscriere : 03/11/2010

604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Empty
MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Icon_minitimeVin 20 Sept 2019, 11:26

604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Poza_510

Capatul caii ferate Crasna- Husi si zidul de beton din capatul infundat al statiei Husi.

De la dreapta la stanga: linia 12, linia 11 si locul unde era fosta linie "Competrol/Peco".

Daca ar fi construit calea ferata spre zona industriala (asa cum era planul inainte de revolutie) si daca aceasta ar fi fost realizata in prelungirea liniei 12 (linia din dreapta) nu ar fi fost cred usor de spart acel zid de beton si de facut un tunel (in capatul infundat al statiei Husi diferenta de nivel dintre loculunde sunt amplasate liniile de cale ferata si locul undeeste Strada Saca, este destul de mare).
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6341
Reputatie : 8381
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Icon_minitimeVin 20 Sept 2019, 11:29

Nu exista astfel de dispozitie. Cine crezi ca in regionala s-a gindit ca cineva o sa vrea sa faca poze?

E gindirea veche, eu m-am lovit mult de ea in 20 de ani.
Chiar deunazi in Pascani, seful de tren mi-a spus ca nu am voie sa pozez in tren.Mda ce sa zic, e adevarat ca pina atunci auzisem tocmai contrariul, ca nu am voie sa pozez in gari din tren.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Icon_minitimeVin 20 Sept 2019, 11:41

Eu va spun ce mi-a zis omul- nu aveea rost sa ma cert cu dumnealui!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6341
Reputatie : 8381
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Icon_minitimeVin 20 Sept 2019, 12:01

Pe facebook gasesti poze din turnul CED nou (acum CE) din Arad daca nu ma insel.

Putea sa te lase sa pozezi.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Icon_minitimeIeri la 19:41

O intamplare petrecuta in anii 80 in gara Husi, intamplare care mi-a fost povestit de fostul impiegat de miscare Dumitru Ailenii (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace):

Intr-o zi, cand era pe tura impiegatul de miscare Dumitru Ailenii, trebuia efectuata o manevra de impingere a unei garnituri de vagoane de Marfa la linia 17 (santier Constructorul).

Cum insa statiile radio erau la incarcat (la aceea vreme manevrantii de vagoane din Husi erau dotati cu niste statii radio de proasta calitate, cu acumulatori, care se descarcau repede), manevra a trebui efectuata fara statii radio.

Astfel, mecanicul de locomotiva a inceput impingerea garniturii la linia 17 si conducea din postul de conducere aflat in partea dreapta, mecanicul-ajutor supravegherea garnitura pe partea stanga (era o locomotiva diesel-hidraulica) iar manevrantul de vagoane era la urma garniturii.

Insa la un moment dat mecanicul-ajutor a adormit pentru cateva secunde si nu a observat cand manevrantul de vagoane I-a facut semn cu fanionul "bun asa manevra". Astfel nu I-a spus mecanicului de locomotiva , care a continuat impingerea garniturii (accidentul a fost favorizat si de faptul ca linia 17 este in curba si in aceea zona nu prea exista vizibilitate). Astfel ultimul vagon a trecut de opritorul fix de la capatul liniei, a deraiat si s-a rasturnat, de era sa darame si casa unui om care locuia in aceea zona.

Dupa producerea accidentului au venit inclusiv cei de la securitate pentru a cerceta cauzele producerii accidentului. Unul din securisti l-a luat la intrebari pe impiegatul de miscare Dumitru Ailenii ca de ce nu a dat statii radio la partida de manevra!

Atunci acesta, nervos, l-a luat tare pe securist si I-a spus: "Mama voastra de idioti- da' voi stiti ce statii radio ne dau astia la Husi ?! Ca toate ciurucurile care le culeg de pe regionala ni le dau noua la Husi, de nu-ti poti face treaba ca lumea cu ele".
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 73 Icon_minitime

Sus In jos

604 : Crasna - Husi
Sus 
Pagina 73 din 73Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 38 ... 71, 72, 73

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 600-
Mergi direct la: