Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

BDź-Bulgaria

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Urmatorul
AutorMesaj
Luna

Numarul mesajelor : 2727
Reputatie : 5622
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 03:12

51 de euro costa o calatorie dus-intors Bucuresti - Sofia la care se adauga costul rezervarii locurilor.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 15058
Varsta : 30
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 17869
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 09:00

Pentru comparație:
- București - Giurgiu: 34,7 lei
- Giurgiu - Ruse: 4 euro + 3 euro rezervarea (dar poți să te rogi de tanti de la bilete să nu îți dea rezervare) = 18,65 lei (fără rezervare)
- Ruse - Sofia: 18,90 leva = 45 lei
Total: 98,35 lei pe sens

Să luăm cazul dus-întors, cu reducerile comerciale aplicate de cei 2 OTF:
- București - Giurgiu și retur: 59,35 lei
- Giurgiu - Ruse și retur: 8 euro = 37,3 lei
- Ruse - Sofia și retur: 30,30 leva = 72,3 lei
Total: 168,95 lei = 42,6 euro. Mai ieftin decât biletul direct! Basketball Și cu tot cu rezervări, că oricum bulgarii nu vând rezervări în trafic intern (și unde vând costă 0,5 leva = 2,2 lei), pe când rezervarea la tarif global pe care o vinde CFR Călători este de 3 euro/tren.

Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 14724
Localizare : Бухарест
Reputatie : 18696
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 12:51

Legaturi extrem de proaste, nu se merita, exista autocare directe Bucuresti-Sofia, Bucuresti-Varna, Bucuresti-Burgas la ore foarte bune.

Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 18:22

Decât să îți turtești posteriorul o noapte în autocar și să stai cu frica de a rămâne fără bagaje la clasicul popas din pădurea de după Ruse, nu-i mai bine:

?

Karpaty a scris:
nu se merita
,,A merita" este verb tranzitiv și nu suportă forma ,,a se merita". Corect este ,,nu merită".

Luna

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 19:38

Ai de mine, tarom Smile) La 2 persoane deja pretul este egal cu a merge cu uber din Bucuresti la Sofia, daca sunt 3 persoane deja e mai ieftin cu uber aka taxi. Sa nu mai zic de restrictiile de la bagaje la avion. Sau ca iesi mai ieftin cu wizzair si escala pe undeva prin Europa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 20:17

Pentru mână:
,,În cazul în care călătoriți la bordul unei aeronave de tip ATR 42 / ATR 72, bagajul transportat în cabină nu trebuie să depășească dimensiunile de: 35x 30 x 20cm (lungime x lățime x înălțime).
De asemenea, puteti avea bagaj de cabina si: o geanta sau o servieta sau o geanta camera foto / video sau un laptop sau un alt obiect cu dimensiuni similare."

Pentru cală:
,,O piesă standard de bagaj are o greutate de cel mult 23 de kilograme, iar suma maximă admisă a dimensiunilor acesteia (înălțime + lățime + lungime) este de 158 de centimetri."

Deci ai 33 de kile de bagaj de persoană incluse în preț (că e Tarom, nu Wizz) și ajungi în Sofia în vreo 4 ore de când ieși pe ușa casei (o oră până la aeroport, 2 ore pe aeroport, o oră zborul). Că altfel, dacă ai timp de pierdut, cu un plin de benzină (50 litri la 5,80 lei = 290 lei) ajungi din București în Sofia și îți mai și rămâne un sfert de rezervor pentru ture prin jurul Sofiei.

Luna

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 20:24

Si daca ai mai mult de atat bagaj la tarom? Sau obiecte interzise? Spre exemplu eu am echipamentele de camping.

Clar nu merge sa compari/fie competitiv avionul pe distante asa mici, cu avionul nu prea e fezabil sa mergi distante de sub 500 km decat in cazuri exceptionale (gen sa mergi pe o insula).
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 23:06

NU tarom! Cea mai scumpa companie, nu o sa o folosesc niciodata.

Flix Bus, Romania-Bulgaria de la 2 lei pe sens(da au fost oferte cu 2 lei pentru Burgas, eu am prins asa ceva) nu am bani de aruncat pe fereastra si mai ales pe o firma falimentara tarom care ar fi bine sa urmeze calea Malev, inchis poarta si lasat pe altii care au preturi rezonabile.

V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7168
Reputatie : 9840
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Vin 22 Iun 2018, 23:39

Karpaty, preturile alea rezonabile sint ofertele pentru care firma de transport e posibil sa nu acopere nici macar taxele de aeroport. Nu ar fi exclus ca preturile puse de Doctor sa fie cele corecte pentru un zbor de la Bucuresti de la Sofia. Ca na, costa si sa ridici un ATR la cateva mii de metri deasupra marii, dar un avion mai mare. Smile Ca fapt Divers, pentru Cluj - Bucuresti am vazut preturi de la 39 la 860 de lei. Fa o medie sa vezi ce suma iti da pentru un bilet intr-un avion de 180 de locuri.

Dar la faza cu datul bani Taromului trenuie sa-ti dau dreptate. Cand un audit a aratat ca se fura si din mancarea si bauturile alea servite/vandute pasagerilor nu-ti mai prea vine sa cotizezi la Tarom.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Sam 23 Iun 2018, 00:03

Poate sa fie, nu dau bani asa aiurea cand am variante mult mai ieftine. Si in orice caz NU tarom! La ce ne trebuie noua companie aeriana de stat, suntem asa tara importanta si mare sa tina statul in carca o companie aeriana? Romania si romanii se pot descurca si fara tarom! Exista atataea firme aeriene care pot opera pe Otopeni din lume asa ca nu am duce lipsa de curse.

Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Sam 23 Iun 2018, 18:57

Luna a scris:
Si daca ai mai mult de atat bagaj la tarom? Sau obiecte interzise? Spre exemplu eu am echipamentele de camping.
Nici la autobuz nu ai voie cu multe chestii... a, că la autobuz nu se uită nimeni în bagajul tău și merge să bagi primusul și butelia e altă mâncare de pește. La fel, nu ai voie să bagi nici alte mărfuri periculoase în autobuz... dar te întreabă cineva dacă ai o baterie externă în bagaj? Că, da, bateria externă cu litiu este marfă periculoasă cf. ADR.

Nu știu dacă românii se pot descurca fără TAROM... low-cost-urile sunt concentrate pe căpșunari și tot felul de "autogări aeriene" de la mama cucului și pe intervalele orare cu taxe mici, deci astfel de avioane o să zboare în general în jurul prânzului.
De serviciile de bord nici nu mai vorbesc, te taxează pentru bagaje mai mult decât valorează bagajul, în avion stai la fel de înghesuit ca în duba de Cuca Măcăii, mâncare sau măcar un pahar cu apă primești doar pe bani grei, iar dacă avionul întârzie... nu-i bai, poți să asculți muzicuța juma' de oră la telefon la 2 euro/minut până se sinchisește cineva să îți răspundă.

Și dacă TAROM ți se pare scump, te invit să călătorești cu Lufthansa... bilete de minimum 2 ori mai scumpe decât la TAROM și primești un senviș mic, o apă, o bere și o cafea la bord. Sau cu LOT, unde rar găsești bilete sub 300 de euro... și nu primești nici măcar un pahar cu apă la bord (decât dacă marci banul), de mâncare nici nu poate fi vorba. Înțeleg că pe Lufthansa o ține în spate guvernul german (totuși, e plăcut să te întorci de la Muenchen și să fii singur în juma' de avion), dar LOT din ce își scoate profitul? Sau când ajungi la un anumit număr de avioane și rute și faci un orar de zbor bun, oamenii o să își dea seama că timpul costă bani și o să prefere să dea mai mult pe bilet decât să piardă juma' de zi cu drumul?
În fine, modelul LOT nu o să țină niciodată la români. Românul preferă să dea 40 de euro la WizzAir, să ajungă într-un aeroport de la mama cucului de unde să mai decarteze 30 de euro până unde are nevoie (doar n-o să meargă cu regio-ul sau cu autobuzul interurban ca toți săracii, o să ia un autobuz "Airport Express") și să ajungă acolo la 10 noaptea, de unde se duce direct la hotel, deci încă 100 de euro cazarea. Nu o să dea ăștia 170 de euro pe un bilet la TAROM să ajungă direct unde trebuie, la 10 - 11 ziua.

TER200

Numarul mesajelor : 169
Reputatie : 1278
Data de inscriere : 13/01/2016

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Dum 24 Iun 2018, 21:09

Autogarile astea aeriene, cum le numesti tu, sunt cam asa, cel putin pt Wizz:
- El Prat pt Barcelona (adica aeroportul ala central)
- Ciampino+Fiumicino (ambele super accesibile la Roma)
- Bergamo si Malpensa la Milano
Si lista poate continua. Asa ca eu cred ca esti taaaaare ruot de realitate. Ramai cu Taromul tau si cu serviciile alea marete.
Sus In jos
TER200

Numarul mesajelor : 169
Reputatie : 1278
Data de inscriere : 13/01/2016

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Dum 24 Iun 2018, 21:11

Iar despre Lufthansa esti comic. Sunt frecvent traveller cu ei si te invit sa mai vezi si alte curse de la Bucuresti la Munchen sau Frankfurt. Ideea e ca merg chiar foarte des cu ei, o data la doua saptamani si te asigur ca scoti numai aberatii.
Vrei sa vorbim si de preturi??? Am inca facturile? Cum poti sa rezisti in bula aia de om care e rupt de realitate???
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Dum 24 Iun 2018, 23:10

Nu ești singurul care are încă facturile... o să le caut și eu pe ale mele, să vezi prețuri de Lufthansa vs prețuri de TAROM.

---
Aeroportul Bergamo e departe rău de Milano, la vreo 60 km. Nici măcar nu ai vreo alternativă de a ajunge în Milano, trebuie să iei autobuzul până în oraș și tren de acolo. Sau un autocar la suprapreț dacă te gărbești.
Ce zici de "London" Gatwick? E la "numai" 48 km de Londra. Sau de Luton, care tot la vreo 48 km de Londra este. Sau de "Bruxelles" Charleloi care este la 60 km de Bruxelles și singura legătură la tren e un autobuz pentru care TEC îți cere nesimțitul preț de 6 euro? Desigur, biletul e valabil 60 min de la cumpărare, chiar dacă autobuzul circulă la 30 de minute, deci dacă nu știi și iei biletul când ajungi, riști să treacă ora și să te prindă controlul în autobuz, mai ales că modul ăsta de folosire nu e detaliat pe nicăieri. Să mai zic de "Paris" Beauvais, care e la "numai" 83 km de Paris? Asta sunt aeroporturile pe care zboară Wizz. Faptul că au mai avut noroc de un Fiumicino sau ElPrat e o întâmplare. Păi eu dacă vreau să mă duc la Paris, vreau la Charles du Goulle, nu la mama cucului să fac 2 ore până în oraș. La Bruxelles vreau la Zaventem, să ajung în 15 minute în oraș cu trenul, nu în 40 min cu autobuzul + o oră cu trenul + așteptat după autobuz și tren.

Nu știu cum e avionul de la Frankfurt, dar de la Muenchen de 2 ori am venit cu Lufthansa și de 2 ori am stat singur în toată partea din spate a avionului. A 3a oară am făcut drumul invers și tot am stat lejer pe 2 locuri. La cât de nesimțit a fost prețul, chiar m-aș fi enervat să fi fost plin. E drept, de fiecare dată am venit din altă parte, Muenchen a fost doar o escală la un drum Bruxelles - București (nema bilete la TAROM, asta apropo de câtă lume merge cu TAROM), la unul Luxembourg - București și la un București - Zuerich.

Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   Lun 25 Iun 2018, 03:49

La Bergamo ai autocar care te duce exact la Milano Centrale cu 4-5 euro pe sens iar cursele sunt destul de dese la fel si de pe Malpensa doar ca aici pretul la autocar e 8 euro sau 9, si in final de ce sa nu dau 15-20 euro pe avion si inca 5-10 pe autocar iar pretul final e 20-30 euro Bucuresti-Milano si sa merg cu Tarom unde pretul e cel putin 50 euro ? Inca nu se gasesc bani in pom sa ii arunci pe o firma falimentara doar ca e de stat sau ce? Nu, mergi cu ce e mai ieftin ca tot acolo ajungi si nu tin in spate 100 de functionari ca e firma de stat, dau banul la o firma privata care stie sa atraga clientii.

MesajSubiect: Re: BDź-Bulgaria   

Sus In jos

BDź-Bulgaria
Sus 
Pagina 32 din 33Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: