Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

604 : Crasna - Husi

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Numarul mesajelor : 4560
Varsta : 37
Localizare : Pascani
Reputatie : 8027
Data de inscriere : 03/11/2010

604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 09:40

Dr2005 a scris:
Oare e bine să se dea nume de persoane pe forum? Mă gândesc că GDPR nu prea permite...

La ce va referiti prin "GDPR" ?

Numele respective (unele le stiam si eu) mi le-a spus domnul Balan Catalin (fost electromecanic SCB in cadrul Districtului SCB Vaslui- dumnealui a avut trista misiune ca in ianuarie 2012 sa scoata din functiune instalatia SCB- semnalele luminoase , instalatiile SAT si BAT si luminoschema din statia Husi) prin mesaj pe facebook.

Domnul Victor Prepelita (revizorul de ace care a expediat ultimul tren de calatori din statia Husi) apare si intr-un reportaj TV.

La fel si domnul Gelu Margarint apare tot intr-un reportaj TV, postat inclusiv pe forum.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6404
Reputatie : 8475
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 11:19

De ce nu ma mir ca nu sti ce este GDRP?
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 2506
Varsta : 40
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4649
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 12:39

ldh80 a scris:
Dr2005 a scris:
Oare e bine să se dea nume de persoane pe forum? Mă gândesc că GDPR nu prea permite...

La ce va referiti prin "GDPR" ?
De Google ai auzit????????
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 13:36

Da, am auzit! Am cautat si am gasit ca "GDPR" se refera la Regulamentul de protectie a datelor cu caracter personal!

De protectia datelor cu caracter personal stiam mai demult- nu stiam de acest acronim "GDPR"!

Revenind la subiect nu cred ca am gresit dand numele pe acest forum a persoanelor care au lucrat la statia CFR Husi- sunt pana la urma date publice, care tin de istoria acestei linii! Tot respectul si toata stima pentru acele persoane!
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 2506
Varsta : 40
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4649
Data de inscriere : 23/01/2014

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 15:17

Nu cred ca sunt date publice, nu se gaseste nicaieri o lista cu sefii de gari sau IDM-ii din halte.Daca le-ai cerut voie sa le spui numele e ok, dar nu uita ca nici tu nu-ti folosesti numele adevarat aici...si sunt putini care o fac...
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey

Numarul mesajelor : 843
Varsta : 32
Localizare : Iasi
Reputatie : 4563
Data de inscriere : 26/09/2009

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 16:03

Nu sunt date publice, dar în stația Dorohoi este expusa lista cu numele șefilor de stație, și nu e singurul exemplu...
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 6088
Reputatie : 9659
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 19:55

Și la București în GdN numele lor sînt notate pe o plăcuță și expusă publicului.
Bă Florinelu, politicul nu e interesat de CFR cum nici cel din Moldova ta dragă nu e interesat de CFM, ăia cel puțin abia au bani să le dea salariile alea mizere, cât despre construcția ori reabilitatea de căi ferate nici vorbă, iar noi România avem norocul cu Portul Constanța că altfel de nu aveam ieșire la Marea Neagră ciuciu investiții UE.
Hai să te iau altfel că poate așa te trezești la realitate și poate înțelegi și tu niște chestii. Ți minte cum fostul ministru Cuc se dădea de ceasul morții și promitea marea cu sarea? Ei iaca că metroul din Drumul Taberei nu va fi gata nici în decembrie așa cum afirmase el, iar noul ministru Bode e sceptic dacă va fi gata la anul în iunie, iar tu vrei să îți schimbe ăștia master planul de transport !
Bă omule tot ce vezi tu la televizor e așa de ochii lumii să nu zică lumea că nu se implică politicul, în realitate e doar pentru distragerea atenției poporului iar ei să-și vadă de furăciunile lor. Tu crezi că acum Orban și cu PNL-ul lui vor schimba ceva? Sau ceilalți ce vor veni după ei?
Să-ți mai reamintesc și despre cazul Colectiv?  Te uiți și tu la TV ? Ce a ieșit la iveală cu vreo 2 săptămâni în urmă?
Băă, pe ăștia nu îi interesează decât să le fie lor bine, restul poporului dă-l...
Revino-ți băi băiatule, ori încă ești la pubertate și încă te mai joci cu puța în nisip?
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009

Numarul mesajelor : 5083
Localizare : Braila
Reputatie : 9088
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeVin 08 Noi 2019, 22:31

Ceva semnaturi s-au strans ldh80 pentru redeschiderea liniei ? E cam singura modalitate prin care cei din conducerea ministerului de resort si din CFR SA ar mai putea sa dea o a doua sansa liniei de Husi.

Mersul trenurilor de Husi (PMS de aprobat):

Tecuci 04:00 - Barlad - 04:40 - Crasna 05:10 - Husi 06:30
Husi 06:40 - Crasna 08:00
Crasna 08:40 - Husi 10:00
Husi 10:40 - Crasna 12:00
Crasna 14:40 - Husi 16:00
Husi 16:40 - Crasna 18:00
Crasna 18:40- Husi 20:00
Husi 20:40 - Crasna 22:00 - Barlad 22:30 - Tecuci 23:10

Compunere: AM 700 Malaxa
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeSam 09 Noi 2019, 22:26

Daca s-ar reintroduce trenuri de calatori pe linia 604, ca aceste trenuri sa aibe si success, ar trebui indeplinite cateva conditii :

-In primul rand infrastructura feroviara de pe linia 604 ar trebui sa permita un timp de mers de maxim 56- 57 minute intre Husi si Crasna (cat era si in 1990);

-Majoritatea locuitorilor din Husi au treaba ori la Vaslui (resedinta de judet) ori la Iasi (cel mai apropiat oras mare) si mult mai putini au treaba la Barlad sau la Tecuci!

Deci existenta unor trenuri directe Husi-Vaslui si Husi-Iasi ar atrage calatori.

De altfel si dupa 2008- cand dupa introducerea AM Desiro pe 604 ca tren personal (apoi "regio") se introdusesera trenuri directe Husi-Vaslui si Husi-Iasi- acestea aveau un anumit succes, reusind sa atraga calatori!

-Utilizarea unui material rulant adecvat, care sa indeplineasca doua conditii esentiale: sa fie compuse din material rulant nou, modern, care sa atraga calatori (cu AM Malaxa nu atragi calatori la tren; evident ca cel mai potrivit pentru trennuri directe Husi-Vaslui si Husi-Iasi ar fi AM Desiro) si sa aibe un consum cat mai redus de motorina (daca bagi iar locomotiva LDE+ doua vagoane consumul de motorina ar fi prea mare).

-Pentru un consum cat mai redus de motorina, pentru oferirea unor conditii de confort care sa atraga calatori la tren si pentru trenuri directe Husi-Vaslui si Husi-Iasi (cu care sa atragi calatori) evident ca cel mai potrivit ar fi, pentru deservirea liniei 604, doua automotoare Desiro, cu depoul Iasi.

Si tinand cont de faptul ca si pentru traseele Iasi-Vaslui si Iasi-Barlad cel mai potrivit material rulant ar fi tot AM Desiro, dar si pentru un consum cat mai redus de motorina, logic ar fi ca intre Iasi- Crasna sa circule doua AM Desiro cuplate, iar din Crasna unul sa mearga spre Barlad si celalalt spre Husi!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeSam 09 Noi 2019, 22:29

Daca linia Crasna- Husi ar fi readusa macar in parametri din 1990, un AM Desiro ar parcurge traseul Husi- Vaslui in maxim 1 h si 20 sau 30 de minute (cu 5 minute stationare in Crasna pentru schimbarea postului de conducere), ceea ce ar fi destul de bine!

Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeDum 10 Noi 2019, 09:36

Conform "Mersului trenurilor" care a fost valabil in perioada 29 mai 1983- 2 iunie 1984 (ultimul "mers de tren" in care apare mentionata halta Dobrina hc), trenurile de calatori (cursa pe atunci) parcurgeau distanta Crasna- Husi in 58 minute.

Daca ar fi reintroduse trenuri de calatori pe linia Crasna- Husi un astfel de timp de mers (58 minute) ar fi cred rezonabil.

Timpii de mers erau in 1983/1984:

-Crasna- Husi : Crasna plecare 4.44, Tarzii hc. 4.54, Oltenesti hc. 4.59, Curteni hc. 5.05, Cretesti 5.11/5.12, Dobrina hc. 5.27, HM Podgoriile Husului 5.31/5.32, Husi sosire 5.42.

-Husi-Crasna: Husi plecare 20.22, HM Podgoriile Husului 20.33/20.34, Dobrina hc. 20.40, Cretesti 20.52/20.53, Curteni hc. 21.00, Oltenesti hc. 21.05, Tarzii hc. 21.10, Crasna sosire 21.20.

Desfiintarea haltei Dobrina hc. (era situata la km 27) a fost o greseala in 1984! Probabil atunci s-a desfiintat din cauza politicii de "economie de combustibil" (probabil considerau ca locomotiva 040-DHC consuma prea multa motorina ca sa opreasca si sa demareze din aceea halta).

Din pacate greseala nu a fost remediata dupa 1990.

Daca s-ar reintroduce trenuri de calatori pe linia 604 reinfiintarea haltei Dobrina hc. ar fi utila, datorita faptului ca in imediata apropiere se afla Manastirea Schimbarea la Fata (infiintata in 1996), dar si padurea Dobrina- un loc de agrement in aer liber preferat de huseni.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 6088
Reputatie : 9659
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeDum 10 Noi 2019, 20:18

Ai băi Florinelu tu tânjești să-ți aloce Hușiului tău natal trenuri făcute cu automotoare desiro ? Păi de unde tovarășe de la depoul Iași când doar vreo 3 mai funcționează, unul face serviciu pe Putna, altul IR-ul Iași -  Galați, și un altul niște locale spre Vaslui/Ungheni, și toate 3 se defectează foarte des !?
Tu vorbești ca un veritabil afon de problemele cu care se confruntă cfr călători.
Și încă mai tânjești să se redeschidă linia Hușiului? Aduți aminte ce ne-ai povestit aici pe forum când lucrai la primărie ce ți-a spus domn primar. Că să-ti vezi de treaba ta că nu își strică ei afacerile cu transportul auto de persoane ca să-ți aducă ție tren la Huși. Deci dacă politicul nu se implică toată agitația ta e complet inutilă. Așa că nu mai visa și încearcă să ieși din bula în care te-ai închis.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeMier 13 Noi 2019, 07:20

Evident ca la CFR-Calatori este mare nevoie de automotoare si rame electrice noi- nu am contestat asta! Si evident ca pe distante scurte- cum ar fi si Husi- Vaslui sau Husi-Iasi sau Iasi-Barlad, etc, cel mai potrivit material rulant (si dpdv al consumului de combustibil si dpdv al confortului) ar fi automotoare noi!

Iar depoul Iasi ar aveea nevoie de cca 14 sau 15 automotoare noi: doua pentru traseul Iasi-Vaslui, doua pentru Iasi-Barlad, doua pentru Iasi- Ungheni CFM, unul pentru Iasi- HM Ungheni Prut CFR, plus inca doua pentru Husi (daca s-ar reintroduce trenuri de calatori pe 604) plus inca doua care sa circule pe linia Barlad- HM Falciu Nord (care sa aibe o remiza la Barlad) plus cateva (doua sau 3) de rezerva.

Prin ARF am inteles ca se doreste achizitionarea si a unor automotoare noi- dar din pacate nu cred ca se vor achizitiona asa de multe cate ar fi necesar si asa de multe incat sa poata fi repartizate la depoul Iasi 14 sau 15 din ele!

Oricum, trebuie gasite mijloace legale si financiare ca CFR-Calatori sa poata fi dotata cu automotoare si rame electrice noi, atatea cate sunt necesare!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 15815
Varsta : 30
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 18925
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeMier 13 Noi 2019, 09:20

Niciun automotor nou nu va fi introdus pe fundături... e material rulant luat cu fonduri europene, va circula pe reţeaua TEN-T, nu pe toate cioturile. Strict ipotetic vorbind, dacă se vor cumpăra automotoare diesel şi Iaşi le va primi, ele vor face Iaşi - Tecuci (şi diverse variaţiuni de pe ruta asta, gen Iaşi - Vaslui), nu vor merge la Huşi, la Putna sau la Botoşani. Aşa că, tot strict ipotetic, un tren venit de la Iaşi la Huşi ar fi cel mult Desiro, deşi dpdv al cheltuielilor va fi mai simplu să se aducă un AM700 sau 2 x AM900 de la Tecuci şi să fie puse la legătură în Crasna.

Deocamdată se cumpără rame electrice, care oricum nu au cum să circule pe Iaşi - Tecuci.

ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitimeMier 13 Noi 2019, 10:57

Iasi- Tecuci mi se pare cam mare distanta de parcurs cu automotor- pe Iasi-Tecuci ar merge mai degraba actualele trenuri compuse din vagoane compartimentate (3-4 vagoane, dar care sa fie tractate cu locomotiva diesel-hidraulica, nu cu locomotiva diesel-electrica- la 3-4 vagoane nu se justifica tractiune diesel-electrica).

Daca ipotetic vorbind CFR-Calatori ar putea cumpara automotoare noi, indiferent din ce fonduri, ar trebui sa fie decizia conducerii CFR-Calatori pe ce rute le-ar introduce.

Si tocmai pe rute secundare gen Crasna- Husi, Barlad- HM Falciu Nord, Dornest-Putna, Medgidia- Tulcea Oras, etc., sunt potrivite automotoare noi!

Ca asa s-a facut greseala in 2003 si cand au fost cumparate automotoarele "Desiro": in loc sa fie introduce imediat pe rute secundare (si in special pe rutele secundare scurte) ca trenuri personale (daca era introdus in 2003 automotor "Desiro" pe ruta Crasna- Husi ca tren personal direct Husi- Vaslui si Husi-Iasi nu ar fi scazut drastic numarul de calatori la tren; numarul de calatori la tren pe linia Crasna-Husi a scazut destul de brusc incepand aproximativ din 2002- 2003), au fost introduse aiurea ca trenuri inclusiv "IC" pe distante lungi (unde erau mai potrivite garniturile compuse din vagoane si locomotive), desi aceste automotoare "Desiro" fusesera proiectate si construite pentru a fi utilizate pe distante medii si scurte.

Si de ce ar fi mai "simplu" ca si cheltuieli de adus pentru linia 604 un AM Malaxa tocmai de la depoul Tecuci decat de adus AM Desiro de la depoul Iasi ?

Daca Iasul ar aveea destule automotoare "Desiro" (sau orice alt tip de automotor nou) ar fi mult mai simplu sa mearga cuplate doua AM Desiro pana la Crasna si de acolo sa decupleze si unul sa mearga spre Barlad si altul spre Husi!

Si asa cum am mai zis, daca nu ai trenuri directe Husi- Vaslui si Husi-Iasi nu atragi calatori!

Tren direct Husi- Tecuci nu ar fi atractiv pentru calatori.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 604 : Crasna - Husi   604 : Crasna - Husi - Pagina 9 Icon_minitime

Sus In jos

604 : Crasna - Husi
Sus 
Pagina 9 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 600-
Mergi direct la: