Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

CFM-Moldova

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 22  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6195
Reputatie : 8180
Data de inscriere : 16/07/2014

CFM-Moldova - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 04 Oct 2018, 13:52

Se intelege, dar sint unele diferite fata de Romania. A voastra pare mai complicata.
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

Numarul mesajelor : 178
Localizare : CFM
Reputatie : 1656
Data de inscriere : 09/08/2015

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 04 Oct 2018, 13:58

dan tm a scris:
Se intelege, dar sint unele diferite fata de Romania. A voastra pare mai complicata.

Cel mai des se utilizeaza

CFM-Moldova - Pagina 4 F86a406056b1
CFM-Moldova - Pagina 4 62f38c787a48
CFM-Moldova - Pagina 4 0ed2e5a4658b
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2898
Reputatie : 6008
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 11:16

@Reaboi Veaceslav Ceva despre functionarea instalatiilor vagoanelor se poate? Sunt curios cum functioneaza aerul conditionat sau incalzirea fara a fi legate vagoanele la un generator montat pe locomotiva.
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 11:45

Luna a scris:
@Reaboi Veaceslav  Ceva despre functionarea instalatiilor vagoanelor se poate? Sunt curios cum functioneaza aerul conditionat sau incalzirea fara a fi legate vagoanele la un generator montat pe locomotiva.

Vagoanele nu sunt dotate cu clima.
Incalzirea pe timp de iarna se face cu carbune in vagoanele trenurilor internationale,
in cele suburbane nici atat.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2898
Reputatie : 6008
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 12:14

Wow, deci vagoanele de la prietenia nu au aer conditionat? Ca am vazut dita mai agregatele sub vagoane si acum un timp cand treceai pe langa si suflau cald. E altceva, nu aer conditionat? Prizele sunt de la baterii cu invertoare, nu?
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 12:51

Luna a scris:
Wow, deci vagoanele de la prietenia nu au aer conditionat? Ca am vazut dita mai agregatele sub vagoane si acum un timp cand treceai pe langa si suflau cald. E altceva, nu aer conditionat? Prizele sunt de la baterii cu invertoare, nu?

generatoare pentru a incarca acumulatoare ce se vor folosi la iluminat pe timp de stationare.
nu cred ca prizele sa mai fie functionale in vagoanele de la prietenia Very Happy:D:D:D
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:21

Singurele vagoane de ecartament normal transpuse pe ecartament larg pe care le-am vazut pe youtube, au fost niste vagoane PKP in trenuri spre Moscova.
Ar fi posibila transpunerea unor vagoane CFR in Rep. Moldova ca sa circule pina la Chisinau?
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:23

dan tm a scris:
Singurele vagoane de ecartament normal transpuse pe ecartament larg pe care le-am vazut pe youtube, au fost niste vagoane PKP in trenuri spre Moscova.
Ar fi posibila transpunerea unor vagoane CFR in Rep. Moldova ca sa circule pina la Chisinau?

CFM-Moldova - Pagina 4 AF20022

nu stiu daca se desprinde chestia aia de linga boghiu...ce se tine de rama vagonului...

CFM-Moldova - Pagina 4 Acme20060

nu stiu cum va fi cu partea tehnica a franelor... dar sunt locomotive CFR pe ecartament larg...la Cristesti-Jijia un LHD si la Galati-Larga un DA60 (nu stiu daca am denumit corect locomotivele)
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:31

dan tm a scris:

mai circula si acum vagonul Kiev-Bucuresti al UZ

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:43

Nu toate vagoanele au telescopul ala. Este antiruliu.

vagonul de Kiev circula

https://storage.lokomotiv.ro/image/Fr5MC
https://forum.lokomotiv.ro/viewtopic.php?f=80&t=13938
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator

Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 24
Reputatie : 5070
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:43

Dacă nu au climă cum se realizează ventilația vagoanelor de la CFM? De fiecare dată când am văzut filmări cu Moscova - Chișinău sau cu Prietenia făcute vara, geamurile erau în mare parte închise, asta deși afară erau 40 de grade. Inițial, văzând instalațiile de pe vagoanele Prieteniei, mi-au părut a fi pentru răcirea aerului ventilat forțat, cam cum sunt la 71-31, unde sunt cu apă din ce știu, nu cu freon sau ciclopentan.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:49

mielutu zburator a scris:
Dacă nu au climă cum se realizează ventilația vagoanelor de la CFM? De fiecare dată când am văzut filmări cu Moscova - Chișinău sau cu Prietenia făcute vara, geamurile erau în mare parte închise, asta deși afară erau 40 de grade. Inițial, văzând instalațiile de pe vagoanele Prieteniei, mi-au părut a fi pentru răcirea aerului ventilat forțat, cam cum sunt la 71-31, unde sunt cu apă din ce știu, nu cu freon sau ciclopentan.

Cu fereastra deschisa.

Pe o parte a vagonului ferestrele nu se deschid
CFM-Moldova - Pagina 4 B8e9586ea977

Pe alta parte se deschid cat de putin
CFM-Moldova - Pagina 4 File

Nu v-as sfatui sa calatoriti cu vagoanele aceste pe timp de canicula...!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:54

Dar ce o r fi avut in cap cind le-au proiectat?
Imposibil sa aiba atita aparatura sub ele si sa nu aiba un sistem de recirculare/racire daca nu se deschid geamurile.
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 13:54

dan tm a scris:
Dar ce o r fi avut in cap cind le-au proiectat?
Imposibil sa aiba atita aparatura sub ele si sa nu aiba un sistem de recirculare/racire daca nu se deschid geamurile.

adresati aceasta intrebare conducerii CFM Smile

veniti intr-o vizita in Moldova, pentru o experienta de neuitat, in luna iulie-august Very Happy
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7414
Reputatie : 10299
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitimeVin 05 Oct 2018, 15:28

Veaceslav, am fost: http://trenuletz.forumz.ro/t4762p210-reportaje-feroviare-adirmvl Smile

Unul din insotitori era in chiloti si papuci. D-aia tanga, sa stie o treaba. Smile)

Ferestrele de pe culoarul vagonului cu care am fost se deschideau una din doua sau trei. Si erau de tip ghilotina. Dar nu cobora nici una complet si, ca sa nu i se sifoneze draperiile insotitorului, mai subtire cu curentul.

Dar au fost modificate? Ca si la UZ am vazut vagoane tot cu geamuri fixe.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos

CFM-Moldova
Sus 
Pagina 4 din 22Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 22  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: