Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

CFM-Moldova

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 19 ... 23  Urmatorul
AutorMesaj
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

Numarul mesajelor : 179
Localizare : CFM
Reputatie : 1679
Data de inscriere : 09/08/2015

CFM-Moldova - Pagina 15 Empty
MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 28 Feb 2019, 08:44

dan tm a scris:
Pare un cimitir de locomotive.

Asa si este
Sus In jos
didinul

Numarul mesajelor : 855
Reputatie : 4561
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 28 Feb 2019, 10:04

dan tm a scris:
Pare un cimitir de locomotive.
La ce consum au locomotivele astea URSS, Moldova isi permite sa importe  titei sa le tina active? Nu s-au gindit deloc sa le mai modernizeze , sa schimbe motoarele cu unele mai economice?

Soluţii de modernizare există şi pentru locomotivele sovietice, la preţuri avantajoase.

https://www.railwaygazette.com/news/traction-rolling-stock/single-view/view/latvian-freight-locomotive-upgraded.html

http://www.czloko.cz/produkty/lokomotivy/2m62um.htm.

Lituanienii au plătit 3 mil euro pe cuplu de două unităţi, asta înseamnă 1.5 mil euro per locomotivă, mai puţin de jumătae decât preţul pe care CFM îl va plăti pentru una bucată de TE33A.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6255
Reputatie : 8262
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 28 Feb 2019, 11:02

Deci are balta peste.

Ar putea si sa isi ia niste locomotive ca ale noastre mai mici , nu le trebuie doar hardughiile alea.
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 28 Feb 2019, 11:14

dan tm a scris:
Deci are balta peste.

Ar putea si sa isi ia niste locomotive ca ale noastre mai mici , nu le trebuie doar hardughiile alea.

Ale voastre mai mici ar muri la prima panta cu un marfar in spate Evil or Very Mad Very Happy Basketball bom lol!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 28 Feb 2019, 13:46

Se poate ajusta tonajul.
Ma rog era o idee, dar daca Moldova isi permite sa aiba costuri mari cu motorina, pe mine nu ma intereseaza cîtă vreme nu o ia gratis de la Romania.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 15671
Varsta : 30
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 18717
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeJoi 28 Feb 2019, 19:23

CFM este cum era SNCFR-ul de la noi, adică un monopol de stat, subvenţionat masiv. Aşa că îşi permite să folosească toate vechiturile sovietice, îşi permite şi să deservească clienţi cu un vagon sau două, îşi permite să ţină trenuri de călători doar ca să nu ruginească şinele, chiar dacă sunt goale, îşi permite şi deservirea în echipă completă a trenurilor şi asigurarea cu personal a tuturor posturilor de macaz, semnal sau barieră, precum şi menţinerea unui număr mare de staţii şi Hm-uri.

ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Numarul mesajelor : 4473
Varsta : 37
Localizare : Pascani
Reputatie : 7876
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeVin 01 Mar 2019, 08:12

Dr2005 a scris:
CFM este cum era SNCFR-ul de la noi, adică un monopol de stat, subvenţionat masiv. Aşa că îşi permite să folosească toate vechiturile sovietice, îşi permite şi să deservească clienţi cu un vagon sau două, îşi permite să ţină trenuri de călători doar ca să nu ruginească şinele, chiar dacă sunt goale, îşi permite şi deservirea în echipă completă a trenurilor şi asigurarea cu personal a tuturor posturilor de macaz, semnal sau barieră, precum şi menţinerea unui număr mare de staţii şi Hm-uri.

Dar la noi pe vremea SNCFR-ului (adica pana in 1998) traficul de calatori si Marfa era mult mai intens decat traficul de astazi a CFM!

Trenurile SNCFR-ului circulau destul de pline (la calatori), spre deosebire de trenurile de azi ale CFM-ului!

As fi curios daca la CFM se practica "mersul cu nasul"!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7151
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9074
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeVin 01 Mar 2019, 10:54

Dupa ce ca au cateva trenuri si alea vechi si goale mai vrei sa mearga si cu nasul? O fi Moldova saraca si rupta ( furata ) din toate partile dar nu cred ca nasi moldoveni accepta spaga. Acolo nu e ca la noi cu nasi fricosi.

Voi astia care ati fost prin Rep Moldova o zi doua nu puteti sa spuneti despre cum decurg treburile la ei in fiecare zi pe o analiza facuta in doar 1-2 zile.

In plus ei nu au tigani cum avem noi peste 20% din populatia Romaniei de aia multi dintre ei ne si fac pe noi romani tigani. Sunt satul de bucatica asta de tara si de oameni ei doar pe interes. Dupa ce obtin pasapoartele romanesti pentru a pleca afara la munca si a scapa de coruptia, hotia si saracia de la ei incep sa jigneasca poporul roman care le-au dat pasapoarte si sansa la o viata mai buna. Nici macar vacantele nu si le fac in Romania duc banii prin alte tari. Si voi mai vreti unire cu niste straini care ei se cred superiori romanilor doar pentru ca stiu 2 limbi si pentru ca va pacalesc atat de usor sa obtina acte pentru a pleca afara.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeVin 01 Mar 2019, 13:10

Pai la ei am inteles ca e un insotitor(naș) la fiecare vagon.Nu e cala noi, asa ca la o adica poate unu sa cheme nasii de la celelalte vagoane.

A fost o mare greseala sa le dam pasapoarte romanesti, dar lasa ca acuma la fel face si Ungaria cu ai lor de pe la noi.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Numarul mesajelor : 4473
Varsta : 37
Localizare : Pascani
Reputatie : 7876
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeVin 01 Mar 2019, 13:36

Insotitor la fiecare vagon la CFM exista cred doar la trenurile international cu vagoane de dormit.

La trenurile "suburbane" (echivalentul rangului de regio oarecum), compuse din automotoare, nu cred sa fie "nas" la fiecare "vagon"!

Cat priveste existent tiganilor in Republica Moldova exista si acolo. Cand mergeam la neamuri la Soroca (din 1987 pana prin 1998 in fiecare an), autobuzele urbane din Soroca (atunci IKARUS-260) treceau printr-o zona denumita "Dealul Tiganilor", locuita in mare parte de tigani.

Insa, spre deosebire de cei din Romania, tiganii din Republica Moldova sunt mult mai linistiti si nu creeaza atatea probleme ca in Romania.

Am fost si in Bucuresti si in Chisinau si Soroca in anii 90 la neamuri si pot spune ca mai mare siguranta exista pe strazi , in mijloacele de transport in comun, etc, in Chisinau decat in Bucuresti in anii 90.

Perceptia total gresita a unei parti a populatiei din Republica Moldova despre Romania si despre romani se datoreaza propagandei agresive si imperialiste rusesti, care cauta prin orice mijloace (televiziune,presa, etc) sa denigreze Romania si poporul roman in ochii populatiei din Republica Moldova.

Din pacate guvernul roman nu face aproape nimic concret ca sa lupte cu aceasta propaganda ruseasca in Republica Moldova- exista foarte putine posturi de televiziune romanesti care emit in Republica Moldova, presa romaneasca ajunge cu greu acolo, etc.
Sus In jos
Veaceslav_MD

Veaceslav_MD

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeVin 01 Mar 2019, 14:20

Katalyn a scris:
nu cred ca nasi moldoveni accepta spaga.

Ba DA!
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2913
Reputatie : 6045
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeSam 02 Mar 2019, 03:56

Exista destula presa romaneasca. In excursia aia nici eu nu as fi trimis copilul, e mult prea scumpa. De banii aia de ce sa nu il trimit intr-o tabara de mai multe zile? Si pentru Londra exista si bilete ieftine de avion, depinde cum nimeresti. Eu am gasit si cu 20 de euro/sens. Nasii moldoveni din pacate accepta calatoria fara bilet, iar calatorii nu risca cam nimic din asta, nu stiu sa existe supracontroale ca la noi, si nici nu prea ar avea cum odata ce la ei biletul ramane la insotitor.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeSam 02 Mar 2019, 07:07

Nu gasesti bilete de avion Chisinau-Londra si inapoi niciodata sub 70€ iar cand prinzi tariful asta poti spune ca l'ai prins pe Dumnezeu de picior. De altfel nu stiu de unde am scoso pe asta cu 70€ caci colegi mei au spus ca cel mai ieftin bilet i-au costat vreo Ł80. Moldova-Anglia la avioane nu e ca Bucuresti-Luton sa prinzi bilete la doar Ł15 ( Ł10,49 pentru cei cu abonament WizzAir )

Cum sa ramana biletele la insotitor? Pai astia derontofili pasionati de orice care vor toate biletele pentru colectie ce fac? Pozeaza întâi biletul sa ramana cu poza ? Dar eu daca sunt in misiune cum decontez toate biletele caci trebuie sa le depun in copie si original ? Iti da macar un bon fiscal ceva sa probezi ca ai fost in trenul x pe ruta y in ziua z ? Ceva care sa poti recupera bani nu ca ar fi trenul prea scump in Moldova dar am patito odata am mers cu Regiotrans Pl.Vest - Buc cu cel de 14.00 din Brasov intr-o zi de duminica si a venit nasul in dreptul reviziei Basarab. Am fost certat de catre superiori ca unde e biletul, ca trebuie atasat cu foaia de drum la dosar ca atesta prezenta mea in acel tren in drumul meu spre TG.Jiu. "Chiar daca e 5 lei noi cum iti decontam biletul in lipsa lui" in fine am rezolvato. Eu daca ajung in Rep Moldova va spun inca de acum ca nu le las niciun bilet si nici poza nu fac biletului inainte de "predarea" lui, sa faca moldoveni ca trenul in gara, sa cheme pe cine o vrea eu nu accept legile alea astea de balta ale lor valabile doar pentru cetateni Rep Moldova.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7432
Reputatie : 10339
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeSam 02 Mar 2019, 10:14

Cătăline, ce înseamnă derontofil? Nu fac mișto, dlnu îmi găsește google.

Biletul îl ceri înapoi. Au ei ceva evidență de ținut, notează seria biletului (și numele și seria pașaportului?) și după, dacă îl vrei înapo, îl primești. Fără tărăboi, nu îți comentează, nu sînt probleme. Vorbesc din experiență. Însoțitorul din Prietenia, foarte probabil avea experiență cu asta, ne-a întrebat din prima dacă le vrem înapoi.

Subliniez că asta se întâmplă la trenurile internaționale. Nu am circulat pe rute interne în Moldova.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitimeSam 02 Mar 2019, 10:40

Derontofili = Acel gen de oameni pasionati de orice e vechi si prost ( exemplu: autobuzele Ikarus ) in secolul autobuzelor hidramate.

Eu de intern vorbeam ca cel international prin nicio lege nu ti-l poate retine.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CFM-Moldova   CFM-Moldova - Pagina 15 Icon_minitime

Sus In jos

CFM-Moldova
Sus 
Pagina 15 din 23Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 19 ... 23  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: