Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

Chat - Off-topic

In jos 
AutorMesaj
Luna

Numarul mesajelor : 2913
Reputatie : 6045
Data de inscriere : 18/03/2011

Chat - Off-topic Empty
MesajSubiect: Chat - Off-topic   Chat - Off-topic Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 13:08

Propun acest topic pentru diverse discutii off-topic ce nu au neaparat legatura cu domeniul feroviar pentru a nu mai face off-topic pe alte topicuri. Acesta sa fie topicul cu off-topic permis!

marius664 a scris:

Lucrez in Resurse Umane si daca dai un asemenea raspuns te "pic" din prima.Daca vrei argumente ti le dau in privat, acum am deviat RAU DE TOT DE LA SUBIECT...
Deci sa inteleg ca tu ca angajat la resurse umane nu ai ca sarcina cnad angajezi oameni sa cauti forta de munca cat mai bine pregatita si cat mai ieftina, fiind platit in functie de performantele astea? Oricum in caz ca nu, si scopul firmei este sa caute forta de munca cat mai scumpa, astept un mesaj de la tine si trimit in cel mai scurt timp posibil cv-ul, impreuna cu cererea de un salariu de minim 3000-4000 de euro (sau si mai mult, cat considerati voi ca ar fi suficient de mult inca sa lucrez scump), promit ca ma las si de facultate dupa angajare, muncesc doar 8 ore si doar 5 zile pe saptamana ca ai zis si ca nu vrei angajati ce sa ofere un bonus de munca firmei. Doar ai zis ca pici din prima pe oricine e muncitor si vrea sa munceasca ieftin. Chiar si asa in caz ca ar fi adevarat ce zici eu tot as prefera sa iti fac un mic cadou, ca mi-ai deschis ochii. Dar firme ce sa caute forta de munca scumpa nu pot exista conform regulilor economiei, cel putin nu asta pe care o stim cu totii. Poate sa fie in povesti, ca in vechea reclama de la Digi cu al lor Belgravistan.

AeroX a scris:
Probabil la el munca încă se rezuma la împărțit broșuri Avon pe tren.
Nu va mai bateți capul. Se vede ca e un trântor care nu știe ce e munca și foarte probabil tot nu va sti.
Numai cineva care se duce sa stea doar pe Facebook la munca poate debita așa enormități ca ii place tare mult salariul minim, dar probabil știe ca altceva nu îl așteaptă.
Deci dupa tine e trantor cine vrea sa munceasca fie si pe bani mai putini? No-comment. Deci unu care incarca si descarca camioane toata ziua, nu face nimic. La fel si unul ce sta 12-15 ore tot cu nasul in calculator si situatii peste situatii, rapoarte, calcule, bilanturi tot nimic nu face? Sau vanzator/casier zi lumina, ba chiar si ture de noapte, tot trantori sunt? Sau un tehnician la o intreprindere sau multi altii. O gramada fosti colegi de liceu/generala sunt in situatia asta, cu salarii mici. Sigur nu le convine, nici mie nu imi convine sa iau salariul minim dar pentru ca nu sunt trantor daca alegerea este intre salariul minim si stat degeaba cu venit 0 clar aleg oricand salariul minim. La fel au ales 50% din angajatii din Romania, conform statisticilor. Da, cine e trantor o sa aleaga sa nu munceasca pe motiv ca nu vor firmele sa il angajeze pe salarii de mii de euro cand salariul minim e mult mai mic iar oameni ce cauta de munca sunt destui.

AeroX a scris:

De parca la toate joburile se caută doar salahori care cer cât mai puțin. Da, la unele de nivel jos foarte probabil.
Într-adevăr și in IT va spun ca nu vine un Junior Developer sa ceara 2000 coco din prima, automat e ignorat, altfel ar trebui sa fie deja Senior cu cel puțin 5-6 ani de munca in spate. Dar asta ipotetic vorbind. E bine sa negociezi realist un salariu chiar și când vine vorba de începutul carierei, ori primul job. Bine, Luna se mulțumește și cu 1000 lei, are tren gratis, student forever, nu-i trebuie mai mult.

Dacă a-ți cunoaște valoarea muncii tale înseamnă jecmăneala atunci sa ne ierte Dumnezeu pe toți, deși cel mai bine ne ocolește.
Asa mai stam de vorba. In partea asta a postului tau esti cu ochii in realitate, nu vise. Si repet, nu am zis ca nu as vrea daca se poate si 10000 de euro nu lei, insa sunt constient ca daca ceri mai mult decat pretul pietei firma iti da cu flit, ai de ales bani mai putini, muncesti si in timp ajungi sa iei bani mai multi din proprie initiativa a firmei sau trantor nu faci nimic pe motiv ca nu primesti salariu peste 1000 lei. Si cand am zis 1000 lei ma referam la posturi platite cu minimul pe economie. Daca vorbim de posturi platite cu sa zic 2500 lei te oferi sa muncesti pe 2200 si daca chiar esti angajat bun si performant o sa fi apreciat la firma.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2913
Reputatie : 6045
Data de inscriere : 18/03/2011

Chat - Off-topic Empty
MesajSubiect: Re: Chat - Off-topic   Chat - Off-topic Icon_minitimeMier 29 Aug 2018, 01:47

Tot referitor la locuri de munca in Londra, intamplator am dat de articolul asta pe internet https://www.vice.com/ro/article/ypdgnm/am-stat-cu-zilierii-romani-de-la-londra-care-muncesc-pe-nimic-984

Sincer nu imi imaginam ca e chiar atat de simplu de gasit locuri de munca la negru in Londra, doar stand intr-un loc anume dimineata, fara a sti engleza la nivel aceeptabil, fara calificari, referinte, etc. Ca tot am zis ca oi face o excursie in Londra cand o sa am timp si bani, mai ca as sta si eu acolo o dimineata sa vad de curiozitate daca m-ar angaja careva, dar nu voi risca sa merg acolo never tinand cont ca este ilegal, rentabil financiar clar nu prea are cum fi decat in situatii exceptionale, altfel iesi de 10 ori mai bine cu minimul pe economie acasa sau chiar muncind la negru in tara.

@Katalyn  Sti ceva de asta? Ai fost/trecut vreodata pe acolo sau cunosti pe cineva care s-a angajat zilier la negru asa simplu?

Edit: Iata de ce nu m-as baga la asa ceva nici macar o dimineata acolo de test: https://www.fanatik.ro/masuri-impotriva-imigrantilor-care-muncesc-la-negru-marea-britanie-va-aplica-pedeapsa-cu-inchisoarea-14543930
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 15671
Varsta : 30
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 18717
Data de inscriere : 17/08/2011

Chat - Off-topic Empty
MesajSubiect: Re: Chat - Off-topic   Chat - Off-topic Icon_minitimeMier 29 Aug 2018, 15:18

Englezii mereu au căutat să încalce regulile. De aia le convine că străinii acceptă să lucreze ca sclavii pe plantaţie, iar autorităţile sunt ca şi inexistente.

De la 29 martie 2019 sper să le tragă UE nişte taxe vamale de să-i lase lat, oricum au fost o naţie de profitori. Au jecmănit teritorii, apoi au profitat apoi de UE, acum li s-a întors roata.

Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7151
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9074
Data de inscriere : 09/10/2014

Chat - Off-topic Empty
MesajSubiect: Re: Chat - Off-topic   Chat - Off-topic Icon_minitimeMier 29 Aug 2018, 15:45

Eu nu stau la Londra dar pot spune ca acolo salariile sunt cu vreo 15% mai mari ca in provincie. Cand o sa am timp diseara o sa dau mai multe detalii.
Sus In jos
marius664

Numarul mesajelor : 2454
Varsta : 39
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4533
Data de inscriere : 23/01/2014

Chat - Off-topic Empty
MesajSubiect: Re: Chat - Off-topic   Chat - Off-topic Icon_minitimeJoi 30 Aug 2018, 00:24

Luna a scris:

marius664 a scris:

Lucrez in Resurse Umane si daca dai un asemenea raspuns te "pic" din prima.Daca vrei argumente ti le dau in privat, acum am deviat RAU DE TOT DE LA SUBIECT...
Deci sa inteleg ca tu ca angajat la resurse umane nu ai ca sarcina cnad angajezi oameni sa cauti forta de munca cat mai bine pregatita si cat mai ieftina, fiind platit in functie de performantele astea? Oricum in caz ca nu, si scopul firmei este sa caute forta de munca cat mai scumpa, astept un mesaj de la tine si trimit in cel mai scurt timp posibil cv-ul, impreuna cu cererea de un salariu de minim 3000-4000 de euro (sau si mai mult, cat considerati voi ca ar fi suficient de mult inca sa lucrez scump), promit ca ma las si de facultate dupa angajare, muncesc doar 8 ore si doar 5 zile pe saptamana ca ai zis si ca nu vrei angajati ce sa ofere un bonus de munca firmei. Doar ai zis ca pici din prima pe oricine e muncitor si vrea sa munceasca ieftin. Chiar si asa in caz ca ar fi adevarat ce zici eu tot as prefera sa iti fac un mic cadou, ca mi-ai deschis ochii. Dar firme ce sa caute forta de munca scumpa nu pot exista conform regulilor economiei, cel putin nu asta pe care o stim cu totii. Poate sa fie in povesti, ca in vechea reclama de la Digi cu al lor Belgravistan.
Ti-am zis daca vrei sa detalii despre cum functioneaza o firma dpdv RRU si ce se cere la un interviu cauta-ma in privat.Cert este ca nu poti veni intr-o firma si sa ceri un salariu mic , pentru ca inseamna ca esti slab pregatit, dar nu poti cere niciun salariu prea mare ca atunci inseamna altceva.Politica de angajare difera de la o firma la alta, in schimb criteriile de selectie si sustinerea unui interviu sunt cam aceleasi, poti cauta pe net despre tactici de sustinere a unui interviu, si chiar raspunsuri la unele intrebari care le pun angajatorii.Dar mai sunt si din astia care ies din tipare, asa ca mine Smile, care dau manualele peste cap, si tendinta este in crestere.
Sus In jos
Continut sponsorizat

Chat - Off-topic Empty
MesajSubiect: Re: Chat - Off-topic   Chat - Off-topic Icon_minitime

Sus In jos

Chat - Off-topic
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: