Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

Discutie 1

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Numarul mesajelor : 4474
Varsta : 37
Localizare : Pascani
Reputatie : 7877
Data de inscriere : 03/11/2010

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeJoi 27 Apr 2017, 20:09

@Ldh80 vezi ca ti-am pregătit un roman despre moldoveni de peste Prut din păcate nu am vesti bune oricât de mult le ai tine tu partea. Am crezut ca am scăpat de ei după ce am muncit aproape 6 ani cu ei în RO dar nici aici nu scăpăm de ei. Sa îți faci o idee România e la 50 ani dinstanta de Germania, Moldova e la 50 ani de Romania, cu câti ani în urma e Moldova față de civilizație ? Nu stiu ce le-a facut Stalin de-a lungul timpului si mai nou Putin dar o unire cu frati de peste Prut ar scrie pe noi faliment, saracie si razboi intr-un cuvant si intoarcerea in urma cu cel putin 50 ani.

Nu stiu despre ce "roman" vorbiti, dar cred ca va inselati!

Si pentru stiinta dumneavoastra, NU exista popor sau limba "moldoveneasca"! Romanii de pe ambele maluri ale Prutului formeaza unul si accelasi popor! Deci va rog eu frumos sa nu mai folositi termenul de "moldoveni", ci pe cel corect din punct de vedere istoric si stiintific- romani din Republica Moldova!

Si nu stiu la ce anume va referiti cand spuneti ca "Moldova e la 50 de ani de Romania"!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7152
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9075
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeJoi 27 Apr 2017, 20:24

Când o sa am timp o sa postez la topicul respectiv. Am lucrat în România aproape 6 ani cu ei, nu știu ce le-a făcut Stalin și Putin de sunt bătuți în cap, retarzi mintal și foarte înapoiați. Nici în Anglia nu am scăpat de ei și de prostia din ei.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeJoi 27 Apr 2017, 20:32

Katalyn a scris:
Când o sa am timp o sa postez la topicul respectiv. Am lucrat în România aproape 6 ani cu ei, nu știu ce le-a făcut Stalin și Putin de sunt bătuți în cap, retarzi mintal și foarte înapoiați. Nici în Anglia nu am scăpat de ei și de prostia din ei.

haideti sa va intreb asa (dar va rog sa-mi raspundeti sincer): Cu cati cetateni din Republica Moldova ati avut ocazia sa lucrati si sa cunoasteti dumneavoastra ?

Acuma cred ca sunteti constient ca si mine, ca in orice loc de pe acest Glob, exista si oameni, de apreciat, dar si indivizi cu comportament urat sau rau!

Nu este cinstit si nu este normal a judeca si a eticheta pe toti cetatenii din Republica Moldova dupa comportamentul reprobabil a catorva din ei! Nu zic ca nu exista si acolo uscaturi, ca stiti cum e pana la urma- nimeni nu este perfect pe lumea asta- dar nici sa judecam pe toti cetatenii din Republica Moldova dupa comportamentul unora dintre ei!

Vad ca va pasioneaza oarecum acest subiect! Daca sunteti cinstit, si vreti sa cunoasteti realitate, la fata locului, atunci va sfatuiesc sa calatoriti cat mai des in Republica Moldova (macar de atatea ori de cate ori am fost eu acolo), sa intrati in casele oamenilor de acolo, sa stati la masa cu ei, sa discutati cu ei, sa vedeti realitatea de acolo si dupa aia mai vorbim!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7152
Varsta : 29
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9075
Data de inscriere : 09/10/2014

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeJoi 27 Apr 2017, 21:35

Am lucrat în România aproape 6 ani cu ei sunt satul de mentalitatea și proasta educație pe care o primesc. Ei sunt cu Rusia dar pleacă în Europa pentru bani.

În Anglia e plin de moldoveni la fel de prost crescuți nici aici nu am scăpat de ei. Frate zici ca sunt bătuți în cap cu parul de mici copii și nu mai au nicio șansă de-a lungul vieții sa-și revină.

Prin comportamentul lor nu se fac doar ei de rușine ci ne fa și pe noi românii ca vorba aia graim aceeași limbă. Evident nu e vorba de toti moldovenii din republica ci doar de cei peste 100 cu care am lucrat in Romania si cei aproximativ 60 cu care lucrez in prezent in Anglia. Dar daca 99% din 100 cu care am lucrat sunt asa cand vreodata o sa pot crede ca cei de peste Prut sunt altfel ? Când o sa am timp o sa îți prezint pe larg situația cu moldovenii.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeJoi 27 Apr 2017, 21:56

Katalyn a scris:
Am lucrat în România aproape 6 ani cu ei sunt satul de mentalitatea și proasta educație pe care o primesc. Ei sunt cu Rusia dar pleacă în Europa pentru bani.

În Anglia e plin de moldoveni la fel de prost crescuți nici aici nu am scăpat de ei. Frate zici ca sunt bătuți în cap cu parul de mici copii și nu mai au nicio șansă de-a lungul vieții sa-și revină.

Prin comportamentul lor nu se fac doar ei de rușine ci ne fa și pe noi românii ca vorba aia graim aceeași limbă. Evident nu e vorba de toti moldovenii din republica ci doar de cei peste 100 cu care am lucrat in Romania si cei aproximativ 60 cu care lucrez in prezent in Anglia. Dar daca 99% din 100 cu care am lucrat sunt asa cand vreodata o sa pot crede ca cei de peste Prut sunt altfel ? Când o sa am timp o sa îți prezint pe larg situația cu moldovenii.

Deci ati lucrat si ati avut o experienta neplacuta cu sa zicem maxim 200 (ca sa fie suma rotunda!) de cetateni din Republica Moldova! Bun- spuneti dumneavoastra- cam cat la suta reprezinta acesti 200 de cetateni din Republica Moldova din cei cca 4 milioane de locuitori, cati erau in Republica Moldova in 1991 ?!

Ca dumneavoastra at avut ghinionul sa cunoasteti numai indivizi cu in comportament de condamnat, asta nu inseamna ca toti cetatenii din Republica Moldova sunt la fel! Sa nu generalizam!

Asa daca mergem in orice tara (bine- ca Republica Moldova nu este o "tara", ci in stat artificial esuat este alta discutie) de pe Glob, va garantez ca din Marea Britanie pana in Australia si din Japonia pana in Africa de Sud, cu siguranta gasim 200 de indivizi care sa aibe in comportament condamnabil!
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1517
Varsta : 48
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 2688
Data de inscriere : 19/07/2016

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 08:44

ldh80, exista topicul Discutii libere.Sa inteleg ca aici e mai liber ca dincolo???
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 08:52

Pai nu eu am deschis acest nou topic!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6255
Reputatie : 8262
Data de inscriere : 16/07/2014

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 10:22

Aici par a fi discutii libere despre Moldova de dincolo.

El nu crede ca aia de acolo sint rusificati, ei cred mai mult in maica Rusia.
Culmea e ca avem useri pe forum care nu achieseaza la discutiile astea, nu isi spun parerea.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 11:23

Procesul de rusificare si deznationalizare a romanilor majoritar din Basarabia a fost un proces complex, care ar necesita o discutie mult mai lunga!

Sunt foarte multe de spus pe marginea acestui subiect- poate vreodata vom aveea ocazia sa discutam si sa analizam ce a insemnat acest proces din punct de vedere istoric.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6255
Reputatie : 8262
Data de inscriere : 16/07/2014

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 11:32

A insemnat ca sint alta tara, ce e atit de greu de inteles?

iti spune katalyn ca a avut probleme cu ei aici si ca are probleme cu ei in marea britanie.
eu am o ruda care este de 20 de ani in Grecia si la fel imi zice de cei de peste Prut, doar de rau.
Sus In jos
ciprian71

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 11:34

Doamne Dumnezeule, iar vorbim despre Rep.Moldova?Ce treaba au ei cu noi? Am auzit eu cumva ca printre prioritatile lui Pavel Filip (prim-ministru), este o cale ferata Chisinau -Iasi cu ecartament normal?NU.Pai nu ma intereseaza de viata lor.
Ca prima dovada in calitate de admirator al trenurilor, este sa aud ca s-au apucat de aceasta linie.In rest la revedere si un praz verde, cum spune olteanul.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 11:40

ciprian71 a scris:
Doamne Dumnezeule, iar vorbim despre Rep.Moldova?Ce treaba au ei cu noi? Am auzit eu cumva ca printre prioritatile lui Pavel Filip (prim-ministru), este o cale ferata Chisinau -Iasi cu ecartament normal?NU.Pai nu ma intereseaza de viata lor.
Ca prima dovada in calitate de admirator al trenurilor, este sa aud ca s-au apucat de aceasta linie.In rest la revedere si un praz verde, cum spune olteanul.

Nu depinde doar de Pavel Filip constructia unei linii de ecartament normal pana la Chisinau! Dar da- ar putea face mai mult pentru aceasta.

Deocamdata Pavel Filip a spus ca este prioritara constructia gazoductului Ungheni- Chisinau, ca Republica Moldova sa poata importa masiv gaz metan si din Romania!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 12:17

dan tm a scris:
A insemnat ca sint alta tara, ce e atit de greu de inteles?

iti spune katalyn ca a avut probleme cu ei aici si ca are probleme cu ei in marea britanie.
eu am o ruda care este de 20 de ani in Grecia si la fel imi zice de cei de peste Prut, doar de rau.

Bun- va cred- ca stiti cum este, padure fara uscaturi nu se poate!

Dar eu va pot da si contra-exemple. Am fost începând din 1987 in actuala Republica Moldova, si pot spune ca am intalnit acolo (rude si nu numai rude) si oameni jos palaria, extrem de primitori, ospitalieri, foarte civilizati, care merita tot respectul si toata aprecierea!

Plus de asta, vreo 3 ani de zile, am lucrat in vama Albita la un schimb valutar, si deci va dati seama ca am avut de-a face cu destul de multi cetateni din Republica Moldova- si de etnie romana, si de etnie rusa, etc.
Unii din ei erau oameni de treaba, dar altii intradevar erau indivizi foarte enervanti.

Sau alt exemplul:

-Prin 2009 când am fost in Republica moldova cu trenul pe la Ungheni, la controlul documentelor era o granicera din Republica Moldova mai tanara si foarte amabila
-In schimb anul asta când am fost la Chisinau, la vama Leuseni am dat peste un granicer cu o mutra foarte acra, care parea suparat tot timpul pe viata.

Deci vedeti- nu putem spune ca toti cetatenii din Republica Moldova ar fi rai sau ca toti cetatenii din Republica Modova ar fi buni!
Sus In jos
ciprian71

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 12:23

ldh80 a scris:
ciprian71 a scris:

Nu depinde doar de Pavel Filip constructia unei linii de ecartament normal pana la Chisinau! Dar da- ar putea face mai mult pentru aceasta.

Deocamdata Pavel Filip a spus ca este prioritara constructia gazoductului Ungheni- Chisinau, ca Republica Moldova sa poata importa masiv gaz metan si din Romania!
Mi se pare normal cu gazoductul,Rusia e mai aproape prin Romania decat prin Ucraina.Sau de la noi ia moca ca doar sunt fratii nostri de peste Prut.De rusul e capitalist si face afaceri cu gazul.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 12:29

Ideea este ca Romania importa numai vreo 40- 50% din necesarul de gaz metan din Federatia Rusa, iar restul si-l asigura din productia interna.

Astfel, când se va construi acel gazoduct Ungheni- Chisinau, Republica Moldova va putea importa si gaz metan extras in Romania, si in acest fel isi va putea reduce dependenta energetica de RUsia.

Dar da- si guvernul si parlamentul de la Chisinau ar trebui sa faca mult mai mult pentru eliminarea dependentei energetice a Republicii Moldova de Rusia!

Cativa pasi s-au facut, dar este mult de lucru in aceasta directie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

Discutie 1 Empty
MesajSubiect: Re: Discutie 1   Discutie 1 Icon_minitime

Sus In jos

Discutie 1
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: