Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

CFF Viseul de Sus

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

Numarul mesajelor : 7412
Reputatie : 10292
Data de inscriere : 06/04/2012

CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 13:26

Eu ma mir de altceva: nimeni nu observa ca intr-un tren turistic erau mai multi calatori ca in... 3/4 din trenurile comerciale de calatori din tara?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 11878
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 15503
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 14:01

Adirmvl a scris:
Eu ma mir de altceva: nimeni nu observa ca intr-un tren turistic erau mai multi calatori ca in... 3/4 din trenurile comerciale de calatori din tara?
.

Și 30 de lei biletul parcă se strâng vreo 6000 de lei și linia aia e vai mama ei doar profit cat mai mult profit
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 14:04

Adrian, in cazul asta ma gandesc doar la tapinarii care chiar folosesc trenul de acolo in scop practic. Era ceva reportaj pe TVR 1 despre ei. In scop turistic nu mi se pare deranjanta viteza redusa pe o linie ca asta. Smile

Iar financiar... Din cate stiu au vreo doua aburoase... Daca a picat Dieselu in sant clar mai erau si alte trenuri ieri pe traseu. Deci banutu' iese mai mult mai bine. Wink
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1512
Varsta : 47
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 2656
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 14:28

Adrian78 a scris:
Adirmvl a scris:
.

Și 30 de lei biletul parcă se strâng vreo 6000 de lei și linia aia e vai mama ei doar profit cat mai mult profit
Ehei, daca s-ar investi. Dar cum romanul este lacom, de ce s-ar investi? Se putea gasi o solutie in lunile martie - mai, octombie-noiembrie pentru o inchidere de linie pentru o reabilitare de infrastructura. Altfel s-ar merge pe un terasament solid si traverse din beton. In 3-4 ani ar fi fost gata reabilitarea.Si asta nu pentru o neaparata sporire avitezei, caci vorbim de un tren turistic, ci pentru, iata, siguranta turistilor.
Sus In jos
ciprian71

MesajSubiect: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 14:35

Purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureş, Florina Meteş, a declarat duminică pentru Mediafax că se fac cercetări pentru stabilirea cauzelor deraierii. „Poliţiştii din Vişeu de Sus care au efectuat cercetarea la faţa locului au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă în cazul deraierii Mocăniţei. De asemenea, se continuă cercetările pentru stabilirea cauzelor care au dus la acest incident. În acest caz a fost audiat şi mecanicul care conducea trenul respectiv”, a spus Meteş.
Mocăniţa este operată de un operator privat, iar reprezentanţii acestuia au declarat pentru Mediafax că duminică dimineaţă a fost reluată cursa cu acest tren turistic.

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 15:04

Ciprian, poate stiu eu gresit, dar in curbe sint preferate traversele de lemn. Ori, cada e asa, de ce sa pui unele din beton?

In alta ordine de idei, ce inchidere de linie timp de doua luni? Pe linia aia se transport si lemn. Mult. Ce faci cu aspectul asta? Plus ca imi zicea un prieten ca acum cativa ani, cand a fost el, prin noiembrie, parca intr-o miercuri, a mers cu un tren de 7 vagoane plin. Deci, din nou, cum sa inchizi linia atata vreme?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 15613
Varsta : 30
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 18632
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeDum 11 Aug 2019, 18:41

Adrian78 a scris:
Acum 3 ani era 54 lei un bilet.

Aburoasele sunt întreţinute din donaţii (pe o fundaţie), persoanlul de deservire (în afară de mecanic şi şef de tren) e format din copii din sat (în 2016 ,,naşa" era o fată de 14 ani)... cam tot ce se încasează e profit.

ciprian71

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitimeMar 13 Aug 2019, 09:32

Adirmvl a scris:
Vorba lui Nea Mărin, ”cred că fusă trenul de cauciuc, de încăpurăm atâția”
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CFF Viseul de Sus   CFF Viseul de Sus - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos

CFF Viseul de Sus
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: