Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

FS-Italia

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1306
Varsta : 29
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 5182
Data de inscriere : 28/03/2009

FS-Italia     - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 15:37

Sa inteleg ca aceste rame erau destinate pentru Olanda si Belgia, au fost refuzate si apoi returnate in Italia si vandute mai departe catre TrenItalia pentru a fii folosite ca si Frecciargento ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 11902
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 15532
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:38

alex.alexus.tm a scris:
Sa inteleg ca aceste rame erau destinate pentru Olanda si Belgia, au fost refuzate si apoi returnate in Italia si vandute mai departe catre TrenItalia pentru a fii folosite ca si Frecciargento ?

Da probabil sa isi mai recupereze o parte din bani
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:50

Am gasit un articol cu o stire foarte interesanta, despre care am aflat abia acum. De la noul mers (decembrie 2017) circula doua Railjet-uri pe zi (doua pe fiecare sens) intre Viena si Venezia. Tot in articolul de mai jos exista precizarea cum ca sunt discutii intre caile ferate italiene si cele slovene pentru repunerea in trafic a trenurilor de calatori internationale pe sectiunea Venezia-Ljubljana (marfa cred ca inca mai circula pe relatia asta).

http://www.ferrovie.info/index.php/it/13-treni-reali/2923-ferrovie-dal-prossimo-orario-piu-treni-oebb-tra-italia-e-austria
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 11902
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 15532
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeMier 31 Ian 2018, 19:01

alex.alexus.tm a scris:

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6195
Reputatie : 8180
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 05 Noi 2018, 22:34

Intre timp in Italia s-a lansat transportul de marfa de mare viteza,

https://www.youtube.com/watch?v=_ZUssWdD-jw

https://www.youtube.com/watch?v=UNzTiGxZYYk

a mai existat TGV La Poste si mai sint trenurile pe sub canalul Minecii, dar aici e chiar un tren de mare viteza adaptat pentru marfa.

https://clubferoviar.ro/a-fost-lansat-primul-tren-de-marfa-de-mare-viteza-din-lume/
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 595
Reputatie : 4250
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 15 Apr 2019, 14:41

Salut! Am mare nevoie de ajutor. Am nevoie sa călătoresc în 24 aprilie de la Civittavechia (lângă Roma) la Budapesta (și apoi România). Ma puteți ajuta cu informații despre cum sa călătoresc cat mai ieftin și confortabil? Mulțumesc!
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 15 Apr 2019, 18:49

rizelgeorgel2004 a scris:
Salut! Am mare nevoie de ajutor. Am nevoie sa călătoresc în 24 aprilie de la Civittavechia (lângă Roma) la Budapesta (și apoi România). Ma puteți ajuta cu informații despre cum sa călătoresc cat mai ieftin și confortabil? Mulțumesc!

Regio Civitavecchia-Roma (4.60 euro)
NightJet Roma-Viena (bilete de la 29 euro la clasa a 2-a, daca mai sunt disponibile)
RailJet sau EC Viena-Budapesta (bilete de la 13 euro la clasa a 2-a, daca mai sunt disponibile)
Budapesta-Viena cu Traianus, Ister, Dacia (bilete de la 29 euro la clasa a 2-a, daca mai sunt disponibile)

Total: 75.6 euro

Grabeste-te sa le cumperi din timp.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 14946
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19131
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 15 Apr 2019, 21:14

La TrenItalia pentru achizitionarea unui bilet on-line International se primeste pe mail o confirmare cu 3 coduri diferite, intrebare: cu acele coduri se tipareste biletul la ceva ATM in gara?

alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 15 Apr 2019, 21:31

Am folosit de 2 ori trenul in Italia pe relatii internationale, dar nu imi mai aduc aminte sigur daca am printat biletul la automat sau l-am primit pe mail. Cred ca prima varianta, ca ma uitam acum prin mail-uri si nu am gasit biletele, doar cele pentru parcurs intern. Oricum, e mai bine sa le cumperi online cu anticipatie pentru ca le scoti la pretul cel mai bun. Apoi e foarte usor de printat la automatele din gara. Plus ca in garile mari sunt angajati TrenItalia care te ajuta in cazul in care nu te descurci. Atasez un bilet de-al meu din 2016, Florenta-Munchen, unde se poate vedea codul PNR. Codul care trebuie introdus la automat mi se pare ca e diferit, acest PNR fiind doar numarul rezervarii.

Si nu imi aduc aminte sigur daca era musai sa ai biletu, sau puteai sa ii dai doar numele si numarul rezervarii si te gasea conductorul in sistem.

FS-Italia     - Pagina 5 Cartetrenenclave deathclaw
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 14946
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19131
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 15 Apr 2019, 22:04

Mersi de raspuns, Nu am folosit niciodata bilete cumparate separat pe segmente, pana ceva vreme am fost cu InterRail apoi cu alta oferta globala care cuprinde mai multe tari si de asta nu stiam care e mersul pentru bilete cuparate on line pe anumite segmente.

alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitimeLun 15 Apr 2019, 22:11

Da, depinde de fiecare companie ... Ca doar la DB sau OBB de exemplu, nu trebuie printate biletele internationale achizitionate online. In schimb la MAV se printeaza la aparatul din gara (sau cel putin asa a fost ultima data cand am cumparat eu). In alta ordine de idei, spor la calatorit prin Europa (cu trenu`).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: FS-Italia    FS-Italia     - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos

FS-Italia
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: