Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiţi

International - diverse

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 29 ... 38  Urmatorul
AutorMesaj
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1306
Varsta : 29
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 5204
Data de inscriere : 28/03/2009

International - diverse  - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2015, 17:48

Varianta de care spui tu e si cea mai costisitoare (probabil) si cea mai lunga (asta sigur, cel putin ca si durata de timp, plus ca nu tare ma incanta Ucraina)
Doar ca sa merg cu trenul, nu am sa fac asa ceva.

Am gasit alta varianta. Autocar + Autocar (prin Polonia, ca sa evit granita cu Austria).

Orange Ways: Budapesta - Krakow (25 euro)
PolskiBus (care au niste super autocare) : Krakow - Berlin (120 zloti, adica undeva pe la 32-35 de euro)

Total: maxim 60 de euro
Sus In jos
florin.lifticariu

Numarul mesajelor : 757
Reputatie : 3254
Data de inscriere : 09/11/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2015, 18:05

Nu cumva 231 a cazut "cu intentie" ?...defectiunea a survenit dupa plecarea din Bekecsaba cu cei 200 de noi calatori in tren ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 11949
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 15601
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2015, 18:14

Parca era o stire pe Digi 24 ca emigrantii au oprit un tren intro gara
Sus In jos
florin.lifticariu

Numarul mesajelor : 757
Reputatie : 3254
Data de inscriere : 09/11/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2015, 18:29

Orient Express cind trebuie sa se intoarca ? O fi si el limitat la Budapesta ?
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi 03 Sept 2015, 19:11

florin.lifticariu a scris:
Nu cumva 231 a cazut "cu intentie" ?...defectiunea a survenit dupa plecarea din Bekecsaba cu cei 200 de noi calatori in tren ?

In prima faza a stat cateva zeci de minute in gara fara sa plece, pentru ca mai apoi sa plece lent si sa opreasca imediat dupa iesirea din gara. Si mie mi s-a parut rea vointa din partea ungurilor. Fiind tren international si oricum venit deja intarziat din Romania cu 1 ora, mai stai sa te gandesti de 2 ori daca sa ii pui alta locomotiva? Cred ca s-au lalait pentru ca nu stiau inca la 4 dimineata daca trenul mai trece de Budapesta sau nu. Si uite asa au tinut calatorii in stand-by.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78

Numarul mesajelor : 11949
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 15601
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeVin 04 Sept 2015, 02:25

In 346-1 lumea e confuza erau cel putin 3 persoane pentru Viena la Curtici trenul fiind destul de plin
O femeie injura Cfrul de parca sunt ei vinovati in postura asta
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
92Dragos

Numarul mesajelor : 2817
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 6352
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeVin 04 Sept 2015, 10:34

@alex.alexus.tm Spre binele tau iti propun sa NU mergi cu orangeways ! Companie cu bataie de joc, ramai defect de vreo 3 ori pe drum, autobuz care nici nu te lasa unde trebuie alaturi de aceste mici evenimente nici pe departe nu reprezinta serviciu cel afisat pe pagina propie ! Prietena mea a venit cu ei dus-intors Tg Mures-Budapesta cand mergea acasa de 4 ori s-a defectat pe drum, la Iernut a decis sa coboare sunand fratele ei sa alerge dupa ea, toata asta in ianuarie cand erau cate -10 , iar caldura nu mai functiona.

Trebuie sa-ti schimbi trenul dar iti acceapta biletul in trenurile interne. Iti recomand un drum fara animalele astea salbatici. Te duci la gara de vest si urci in trenul regio Budapest Nyugati-Szob. De la Szob circula toate internationale via Sturovo. Scrie-mi pe privat daca doresti.

International - diverse  - Pagina 21 Cats10
Sus In jos
Katalyn

Katalyn

Numarul mesajelor : 7151
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 9074
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeVin 04 Sept 2015, 10:44

http://www.gsp.ro/gsp-special/superreportaje/foto-o-zi-si-o-noapte-gazeta-a-stat-de-miercuri-dupa-amiaza-pina-joi-dimineata-alaturi-de-refugiatii-din-budapesta-457736.html
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeSam 05 Sept 2015, 10:40

92Dragos a scris:
@alex.alexus.tm Spre binele tau iti propun sa NU mergi cu orangeways.
Trebuie sa-ti schimbi trenul dar iti acceapta biletul in trenurile interne. Iti recomand un drum fara animalele astea salbatici. Te duci la gara de vest si urci in trenul regio Budapest Nyugati-Szob. De la Szob circula toate internationale via Sturovo. Scrie-mi pe privat daca doresti.

Dragos, pana la urma am mers tot drumul Budapesta-Hannover cu autocarul, nu am vrut sa ma mai complic cu trenul. Crede-ma ca a fost plin de refugiati in absolut toate trenurile, catre aproape toate granitele. Debusolati fiind, urcau in tren fara sa stie exact pe unde ajung.

Orange Ways: Budapesta-Praga, 21 euro. -> Intr-adevar iti dau dreptate. Eu am facut deja 3 drumuri cu ei pana acum, fara incidente majore, dar daca sunt si alte companii de transport, recomand altele Smile. Pe cat de bine si colorata arata pagina lor web, pe atat de low-cost e compania. Sa descriu putin:

- nu cred ca au autobuzele lor proprii (personalizate), toate fiind inchiriate (cred) si destul de old style (noroc ca a mers clima);
- la 100 km de Budapesta ne-am oprit intr-o benzinarie pentru pauza si l-am vazut pe sofer ca mesterea ceva in spatele autobuzului, la motor probabil;
- nu exista macar o tablita personalizata pe care sa scrie firma si traseul. Pentru un pasager care calatoreste prima data cu ei, poate fii destul de derutant. Tablita nu, autobuz personalizat nu ... Deci ``Care e autobuzul meu Orange Ways?``

De la Praga la Hannover am mers cu MeinFernbus - FLIXBus, 25 euro.

- Aici deja vorbim despre alt nivel: autocar etajat (circula pe ruta Praga-Amsterdam), toaleta, Wi-Fi gratuit tot drumul, prize !!!, masute, scaune reglabile -> tot confortul necesar.

Recomand cu incredere aceasta companie, in cazul in care o posibila calatorie cu trenul nu este posibila.

De asemenea, am vazut in autogara Florenc din Praga cred ca cea mai tare firma de transport auto de persoane din Cehia: Student Agency. La prima vedere, pare a fii aceeasi companie care se ocupa si de privatul ceh Rail Jet (http://www.studentagencybus.com/). Au autocare foarte moderne, reviste, ziare, Wi-Fi, sala de asteptare proprie, insotitor de bord etc.

Cam atat despre aventura mea de la Timisoara la Hannover care intr-un final a durat 2 zile.

Am sa revin cu poze din Hannover si sper eu, din Hamburg.

Sa aveti un weekend reusit !
Sus In jos
92Dragos
92Dragos

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeSam 05 Sept 2015, 12:09

Ma bucur ca ai ajuns. S-a dat drumul la internationale, se circula cu intarzieri.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6255
Reputatie : 8262
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeLun 07 Sept 2015, 11:39

Elvetienii au strapuns cel mai lung tunel din lume, urmeaza sa deschida circulatia anul viitor.

http://uk.businessinsider.com/worlds-longest-tunnel-switzerland-2015-8#ixzz3k18JdmWA
Sus In jos
92Dragos
92Dragos

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeJoi 10 Sept 2015, 19:17

Au renuntat austriecii de primirea trenurilor internationale spre/dinspre Ungaria pe termen nelimitat.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator
Kapпaтй

Numarul mesajelor : 14961
Localizare : Бухарест
Reputatie : 19168
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeVin 11 Sept 2015, 15:58

Foarte bine, sa se puna iar control la granite si sa se treaca cu pasaport, ce atata libertate cu buletin fara o evidenta sa se stie pe ce data a intrat Gheorghe in tara x si pe ce data a iesit. Nu mis e pare normal, trebuie sa se vada pe un act undeva cand ai parasit o tara si cand ai intrat in alta.
Eu sunt pentru pasaport la trecerea granitelor.

V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6255
Reputatie : 8262
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeVin 11 Sept 2015, 16:18

Uite unde a dus liberatea asta, ,,refugiatii" astia nu respecta nici o regula. O sa isi dea cu capul de pereti tarile astea care ii tin in brate.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976

Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 6198
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitimeVin 11 Sept 2015, 16:33

Noi ne dam la fund cu 2 cratite Softronic (2003 si 2004) plus o Transmontana care nu-i apta nici de 200....

Via railcolor.net : "It is only a hint, but zpravy.e15.cz brings the news that the Czech railways (České dráhy) is considering to order new electric locomotives. ČD would like to close a frame work agreement with a manufacturre for at least two dozen new machines. Their top speed speed should be 200 km/u.

With this new rolling stock, ČD wants to strenghten its position on international train routes, for example to Poland."

Cu dedicatie pentru colegul Adrian78hd pig
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: International - diverse    International - diverse  - Pagina 21 Icon_minitime

Sus In jos

International - diverse
Sus 
Pagina 21 din 38Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 29 ... 38  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: